W szkole w Rybniku powstała wirtualna strzelnica

Wirtualna strzelnica w Rybniku

Redakcja

26 stycznia 2023

W Zespole Szkół nr 3 przy ulicy Orzepowickiej w Rybniku otwarto wirtualną strzelnicę. Obiekt będzie służył przede wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych podczas zajęć z obronności.

Adaptacja pomieszczeń w Zespole Szkół nr 3 oraz zakup i montaż wirtualnej strzelnicy to efekt zgłoszenia Rybnika do konkursu „Strzelnica w powiecie 2022” ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Na realizację zadania, którego wartość sumaryczna to 242 470,22 zł, Miasto otrzymało z MON dofinansowanie w wysokości 193 970,22 zł.

Zakupiony sprzęt to laserowy system z oprogramowaniem specjalistycznym, zawierający broń treningową działającą w systemie blow-back, zasilaną green-gaz. Strzelnicę tworzy komplementarne multimedialne wyposażenie, mające przenośny charakter. To strzelecki system szkolno-treningowy, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych.

Z wirtualnej strzelnicy korzystać będą mogli uczniowie szkół prowadzących działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności państwa, przedstawiciele służb mundurowych oraz podmioty (osoby) upoważnione przez samorząd terytorialny. 

Pracownia będzie służyła głównie uczniom szkół ponadpodstawowych podczas zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa.

  Strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek) zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu. Przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania (między innymi: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelenie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności).

  W systemach wprowadzono metody wspomagające proces uczenia się posługiwania bronią i techniki pozwalające odtwarzać pełny proces oddawania strzału. Osoba ćwicząca będzie miała możliwość obserwowania popełnianych podczas oddawania strzału błędów.


  Wirtualna strzelnica w Rybniku

  powiązane artykuły:

  budowa mostu i wiaduktu w Rybniku
  Lokalne 9 stycznia 2023

  Wkrótce ruszą roboty budowlane związane z budową mostu i wiaduktu w ciągu ulicy Mikołowskiej w Ry

  nowy radiowóz w Rybniku
  Lokalne 30 grudnia 2022

  Flota Komendy Miejskiej Policji w Rybniku właśnie wzbogaciła się o nowy oznakowany radiow

  Droga Regionalna Racibórz-Pszczyna
  Wiadomości 21 grudnia 2022

  Ruszył przetarg na dokończenie budowy rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna – c

  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  21 o

  katowice

  Wspaniałe powietrze!

  PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3