Dostałem mandat w pociągu. Czy słusznie? Za co możemy zostać obciążeni dodatkową opłatą podczas jazdy koleją

mandat w pociagu

Redakcja

26 stycznia, 2023

Zaspaliśmy na pociąg! Szybko zbieramy bagaż i prędko zmierzamy w kierunku dworca kolejowego. Pamiętamy tylko godzinę i kierunek, wiemy gdzie jechać, bilet kupimy mobilnie. Z daleka widać, że pociąg już wjechał na peron, więc szybko wsiadamy i głęboko oddychamy po porannej, niechcianej przebieżce z bagażem. Szybko kupujemy bilet ulgowy (bo przecież jesteśmy studentem) oraz dodatkowo bilet na bagaż. W trakcie kontroli biletów dostrzegamy, że zapomnieliśmy o… legitymacji studenckiej! Zestresowani? Warto pamiętać o dodatkowych opłatach związanych z podróżą transportem publicznym, aby nie narażać się na tzw. „mandat”.

Opłaty dodatkowe, które potocznie nazywamy „mandatami”, „karami”, lub po śląsku „sztrofami” dotyczą kilku najważniejszych zasad związanych z podróżą i pobierane są w trakcie kontroli w pociągu, lub wystawiane jest wezwanie do zapłaty. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w Cenniku usług przewozowych Kolei Śląskich!

Przede wszystkim studenci i uczniowie, ale także osoby posiadające legitymacje, które uprawniają je do zakupu biletu ulgowego, powinny mieć przy sobie wymieniony wcześniej dokument. Czasem zdarza się, że jest on dostępny elektronicznie, ale jeżeli naszą jedyną możliwością jest przedstawienie tradycyjnego dokumentu, powinniśmy pamiętać, aby stale był w naszym pobliżu. Kwota opłaty dodatkowej, związanej z brakiem dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu wynosi od 60 do nawet 210 złotych! To poważna suma, więc warto trzymać legitymację blisko, aby nie uszczuplić zawartości portfela.

Oczywiście wsiadając do pociągu z bagażem, powinniśmy dokładnie przeczytać zasady przewozu bagaży lub innych nietypowych obiektów. Tutaj musimy rozróżnić dwie różne kategorie, rzeczy lub zwierzęta, za których przewóz taryfa przewiduje opłaty oraz rzeczy wyłączone z przewozu albo rzeczy dopuszczone do przewozu na warunkach szczególnych.

Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie tak jest. W pierwszym przypadku dotyczy to rzeczy oraz zwierząt, na których przewóz powinniśmy mieć bilet. Najlepiej będzie, gdy dowiemy się, co możemy przewieźć bez opłaty, a są to między innymi plecaki, torby podróżne, nesesery, a nawet złożona w pokrowcu hulajnoga, czyli jak mówi o tym regulamin „rzeczy łatwo przenośnie” w liczbie do 3 sztuk! To jednak nie wszystko, znaleźć możemy też takie cuda jak jedna para nart, deska snowboardowa, sanki, instrumenty muzyczne, sztalugi i duże teczki rysunkowe oraz, co oczywiste, wózki inwalidzkie oraz dziecięce. Za wszystkie te rzeczy nie musimy płacić.

Jak wygląda to w przypadku zwierząt? Jeżeli posiadamy małe zwierzę mieszczące się do transportera, możemy przewieźć je na zasadach „bagażu podręcznego”, oczywiście posiadając odpowiednią dokumentację, czyli aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Bez opłat jeżdżą także psy asystujące oraz psy przewodnicy osób niewidomych. Oznacza to zatem, że w przypadku przewozu zwierząt większych powinniśmy zakupić bilet oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa, jak obowiązkowy kaganiec dla psa. Warto pamiętać, że brak biletu oznacza dodatkową opłatę o wysokości nawet 105 złotych! Dotyczy to również przewożenia obiektów oraz zwierząt, które nie powinny znaleźć się w pociągu, lub są niezabezpieczone!

Z dodatkową opłatą musimy liczyć się również w związku z brakiem biletu uprawniającego do przejazdu. Tutaj opłata jest wyższa, wynosi od 60 do 262,50 złotych. Możecie jej łatwo uniknąć, korzystając z aplikacji mobilnych, gdzie szybko kupicie bilet elektroniczny, ale także z biletomatów lub w najgorszym wypadku zgłaszając się do załogi konduktorskiej wybranego pociągu. Najwyższym mandatem obciążone jest nieuzasadnione hamowanie nagłe pociągu, lecz w tym wypadku nie musimy wspominać, jak bardzo skrajnie niebezpieczne jest to zachowanie, które może skutkować o wiele większymi konsekwencjami, niż kara pieniężna. Pamiętajcie, bezpieczeństwo przede wszystkim!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 16.3µg/m3 PM2.5: 15.0µg/m3