W Katowicach wystartowała budowa pierwszej velostrady

Budowa velostrady

Redakcja

4 marca 2024

Symbolicznym „wbiciem łopaty” prezydent Marcin Krupa rozpoczął realizację pierwszej velostrady w Katowicach. Będzie to tak zwana autostrada rowerowa umożliwiająca wygodniejsze i szybsze przemieszczanie się rowerzystów, łącząca Brynów z Giszowcem. Roboty budowlane potrwają 9 miesięcy, a kolejne 3 przeznaczone są na odbiory inwestycji.

Pierwsza katowicka velostrada połączy Giszowiec z Muchowcem i dalej z Brynowem. Swój bieg rozpocznie w rejonie układu drogowego przy ul. Kolistej i będzie prowadziła – częściowo śladem dawnej linii kolei piaskowej - do przejścia pieszo-rowerowego w sąsiedztwie ul. Huberta oraz skrzyżowania z trasą rowerową nr 1.

Na trasie o szerokości 4 metrów znajdzie się m.in. 7 miejsc obsługi rowerzystów, zamontowany zostanie licznik rowerowy oraz oświetlenie. Z trasy będzie można zjechać w kierunku ul. Francuskiej, w pobliżu przystanku autobusowego Muchowiec Korty Pętla, by istniejącą infrastrukturą rowerową pojechać w stronę Śródmieścia lub Osiedla Paderewskiego i Doliny Trzech Stawów. Od zjazdu w ulicę Francuską w stronę Giszowca wzdłuż velostrady będzie poprowadzony chodnik.

Wartość inwestycji, która zostanie udostępniona mieszkańcom na przełomie 2024 i 2025 r., to blisko 11,5 mln zł.

W postępowaniu przetargowym na realizację wybrana została oferta firmy DROGOPOL Sp. z o.o. To jeden z 10 wykonawców, którzy byli zainteresowani realizacją tej inwestycji i złożyli swoje oferty. Umowa z wykonawcą została zawarta 6.02.2024, natomiast 13.02.2024 został przekazany plac budowy. Oprócz standardowych robót przygotowawczych ważne było także dopełnienie formalności z PKP w zakresie możliwości prowadzenia prac na działce spółki oraz w pobliżu czynnej linii kolejowej.

Trzy przetargi na kolejne inwestycje rowerowe

Obecnie trwają trzy przetargi na inwestycje związane z rozwiązaniami dla rowerzystów. Pierwszy z nich dotyczy budowy odcinka, który połączy ulice Kościuszki i Barbary, wzdłuż autostrady A4. Wykonawca wybrany w ramach drugiego przetargu będzie odpowiadał za stworzenie odcinka drogi dla pieszych i rowerów na ul. Meteorologów, od ul. Porfirowej do ul. Bazaltowej. Natomiast w ramach trzeciego przetargu miasto wybierze wykonawcę analogicznego rozwiązania na odcinku od ul. Bazaltowej do ul. Francuskiej.

Dodatkowo wybrany został wykonawca, z którym miasto podpisze umowę na wymianę nawierzchni drogi rowerowej wzdłuż ul. Mysłowickiej. To firma ZRD i TZ „ROMUS” Jerzy Musiał, Maciej Rotyński, z którą miasto podpisze umowę o wartości nieco ponad 565 tys. zł z termin realizacji inwestycji w ciągu 45 dni.

powiązane artykuły:

Velostrada czeladz
Lokalne 26 lutego 2024

Czeladź otrzyma ok. 257 tys. zł wsparcia z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Katowice rozwijają infrastrukturę rowerową Droga rowerowa wzdłuż ulicy Gospodarczej fot S Rybok
Lokalne 26 stycznia 2024

Miasto Katowice wybrało wykonawcę pierwszej velostrady w mieście, czyli drogi dla rowerzystów o p

Velostrada tychy
Lokalne 8 września 2023

Powstaje tyski odcinek Metropolitalnej Drogi Rowerowej, czyli velostrady. Miejski Zarząd Ulic i M

Wiadomości 13 lutego 2023

Sosnowiec otrzymał 500 tysięcy złotych dofinansowania od Metropolii na opracowanie dokum

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3