Znamy wykonawcę velostrady w Katowicach

Katowice rozwijają infrastrukturę rowerową Droga rowerowa wzdłuż ulicy Gospodarczej fot S Rybok

Redakcja

26 stycznia, 2024

Miasto Katowice wybrało wykonawcę pierwszej velostrady w mieście, czyli drogi dla rowerzystów o podwyższonych standardzie. Połączy ona Giszowiec z Brynowem. 

Spośród 10 ofert złożonych w postępowaniu przetargowym komisja wybrała tę firmy DROGPOL Sp. z o.o., która wyceniła koszt realizacji tej inwestycji na blisko 11,5 mln zł. Po uprawomocnieniu wyboru, z wykonawcą zostanie podpisana stosowna umowa. Pierwszą katowicką velostradą rowerzyści mają pojechać już w 2025 roku.

Ta bezkolizyjna droga rowerowa o szerokości 4 m pozwali na bezpieczne i sprawne poruszanie się pomiędzy Brynowem, Muchowcem i Giszowcem, z których istniejącymi połączeniami dojedziemy dalej do Nikiszowca oraz Szopienic informuje prezydent Katowic, Marcin Krupa. 

Trasa velostrady w Katowicach

Trasa planowanej pierwszej velostrady w Katowicach ma rozpocząć się w rejonie układu drogowego przy ulicy Kolistej, skąd poprowadzi do przejścia pieszo-rowerowego w sąsiedztwie ul. Huberta oraz skrzyżowania z trasą rowerową nr 1. Jej długość wyniesie 4,4 km, a szerokość 4 metry. Inwestycja obejmie też budowę 7 miejsc obsługi rowerzystów, montaż licznika rowerowego oraz oświetlenia. 

- Velostrada zostanie poprowadzona częściowo śladem dawnej linii kolei piaskowej i będzie z niej można zjechać na ul. Francuską, w pobliżu przystanku autobusowego Muchowiec Korty Pętla i Katowickiego Parku Leśnego. Stąd wybudowane już drogi rowerowe umożliwią jazdę w kierunku Osiedla Paderewskiego i Doliny Trzech Stawów. Dla pieszych powstanie chodnik poprowadzony wzdłuż tej drogi od zjazdu na ulicę Francuską do końca velostrady w stronę Giszowca - informuje UM Katowice.

Miasto zabezpieczyło na inwestycję 17 mln złotych. Wybrana oferta mieści się w tym budżecie. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 9 miesięcy na zrealizowanie robót budowlanych oraz 3 miesiące na przeprowadzenie odbiorów. Czyli najpóźniej do roku od podpisu velostrada powinna być gotowa dla rowerzystów. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.1µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3