Likwidacja FCA Powertrain. Podpisano porozumienie w sprawie odpraw

Fcabb
Kastelik

Szymon Kastelik

26 stycznia, 2024

Strona społeczna i zarządca FCA Powertrain w Bielsku-Białej podpisali porozumienie w sprawie odpraw i dobrowolnych odejść. Spółka została postawiona w stan likwidacji.

FCA Powertrain od momentu powstania wyprodukował ponad 7 mln silników. Spółka FCA Powertrain Poland to pierwsza fabryka FCA na świecie, która osiągnęła poziom Gold w World Class Manufacturing.

Już w lutym ubiegłego roku związki zawodowe działające w tym zakładzie informowały o pierwszych masowych zwolnieniach. Wówczas oznaczało to likwidację 300 miejsc pracy. Powodem takiej decyzji było wprowadzenia w Unii Europejskiej regulacji dotyczących zmian emisji spalin silników spalinowych, a także zaplanowany zakaz rejestracji pojazdów z takimi silnikami z końcem 2035 roku. To wpłynęło na ograniczenie produkcji silników w bielskiej fabryce.

To była tylko zapowiedź końca. FCA Powertrain Poland zostało postawione w stan likwidacji, a związkowcy zostali poinformowani o planowych masowych zwolnieniach, które mają dotknąć około 500 osób. Rozwiązanie umów o pracę zaplanowano na okres luty - grudzień 2024.

- Na dziś przewiduje się zakończenie produkcji silników GSE do końca marca, SDE do końca kwietnia, SDE obróbka do końca maja - informowała strona społeczna.

Porozumienie w FCA Powertrain

Związkowcy działający w FCA natychmiast rozpoczęli negocjacje z likwidatorem spółki w sprawie odpraw. Porozumienie podpisano w czwartek, 25 stycznia. 

Przede wszystkim obie strony zawarły porozumienie płacowe. Wynagrodzenia wszystkich pracowników FCA Powertrain wzrosną o 750 zł miesięcznie, od 1 stycznia 2024, czyli od najbliższej wypłaty.

Pierwszy program odejść, według porozumienia, skierowany jest dla pracowników, którzy chcą zmienić miejsce pracy na inną fabrykę Stellantis: FCA Poland w Tychy, Stellantis Tychy, Gliwice, Skoczów. -  Osoby zdecydowane na kontynuowanie pracy w tych zakładach Stellantis przygotowano pakiet odpraw wspierający zmianę miejsce zatrudnienia w wysokości od 12 do 14 miesięcznych wynagrodzeń, uzależniony od stażu pracy - informuje Solidarność w Fiat Auto Poland.

Ponadto osoby przechodzące do FCA Poland mają zagwarantowane stałe umowy na czas nieokreślony, utrzymanie obecnych stawek, ciągłość zatrudnienia i transport do pracy. Ząs przechodzący do Stellantis Tychy, Stellantis Gliwice i Teksid Skoczów mają zapewnione umowy stałe i obowiązujące w tych zakładach stawki wynagrodzenia  (nie niższe niż w FCA Powertrain), systemy płacowe, ale brak dojazdu do fabryk. 

Drugi rodzaj odpraw skierowany jest dla osób, które zamierzają definitywnie rozstać się ze Stellantis. Odprawy w tym przypadku wynoszą od 8 do 24 miesięcznych wynagrodzeń.

- Odchodzący pracownicy mają zagwarantowaną wypłatę nagrody jubileuszowej, jeżeli nabyliby do niej prawo w ciągu 12 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę z FCA Powertrain za porozumieniem stron. Zostanie im także wypłacona premia urlopowa w wysokości określonej w zakładowym układzie zbiorowym (ZUZP) FCA Powertrain - dodaje Solidarność.

Pracownicy mają czas do 29 lutego na wybór programu odejść. Zwolnienia za porozumieniem stron ruszą 1 marca i potrwają do końca roku. 

fot. FCA Powertrain

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3