Mafia vatowska. 11 osób oskarżonych o 84 przestępstwa

Justice 2060093 1920

Redakcja

26 stycznia, 2024

Grupie 11 osób zarzuca się wystawianie fikcyjnych faktur i pranie pieniędzy. Mogli doprowadzić do wyłudzenia nawet 6 mln złotych. 

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w latach 2014 - 2015 roku w Rybniku i innych miastach na terenie kraju. Podejrzani mieli wystawiać faktury, które dokumentowały fikcyjny obrót towarami szybko zbywalnymi: kawa, energetyki, kremy czekoladowe, maszynki do golenia, sprzęt budowalny.

- Fikcyjny obrót towarami wprowadzano do księgowości prowadzonych firm, a następnie rozliczano w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z urzędów skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT. Sprawcy posługiwali się wieloma podmiotami gospodarczymi, aby uwierzytelnić nieuczciwy proceder - opisuje śląska policja. 

Według śledczych grupa mogła doprowadzić do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 6 milionów złotych. Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo prania pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Do Sądu Okręgowego w Rybniku trafił akt oskarżenia wobec 11 podejrzanych w wieku od 33 do 58 lat, którym zarzucono łącznie popełnienie 84 przestępstw.

Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się ze sobą i poręczenia majątkowego. Na ujawnionych w toku postępowania i stanowiących własność podejrzanych udziałach w spółkach i nieruchomościach o wartości blisko miliona złotych prokurator ustanowił zabezpieczenie majątkowe.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3