W Katowicach powstało nowe miejsce do zamieszkania dla 53 obywateli Ukrainy

Na wsparcie uchodźców z Ukrainy Tajpej przekazało Katowicom ponad 800 tys zł Fot S Rybok

Redakcja

20 grudnia 2022

W Katowicach przygotowano pomieszczenia, w których może zamieszkać 53 obywateli Ukrainy (głównie kobiety i dzieci). Parter budynku internatu Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej mieszczącego się przy ul. Techników 5 będzie ich nowym domem dzięki sfinansowaniu inwestycji przez stolicę Tajwanu, Tajpej. 

Tajpej przekazał Katowicom ponad 800 tys. zł. Za 540 tys. złotych miasto przeprowadziło remont oraz wykonało prace modernizacyjne na parterze budynku internatu KCEZ. Pozwoliło to na przygotowanie 15 pomieszczeń, w których będą mogły zamieszkać 53 osoby.

- Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę realizujemy szereg akcji pomocowych. Jako miasto staramy się im w tym pomagać wszystkim tym, którzy musieli opuścić swój dom i rozpocząć życie w naszym mieście. Dzięki temu szybko znajdują pracę, posyłają dzieci do szkół, uczą się polskiego i czynnie włączają się w życie miasta integrując ze społecznością lokalną powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podczas modernizacji pomieszczeń w budynku internatu Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej, wykonano wymianę stolarki drzwiowej wewnętrznej, ułożono nowe posadzki, pomalowano ściany i sufity, zmodernizowano instalację elektryczną, uruchomiono instalację internetową i TV, wykonano niezbędne instalacje wodno-kanalizacyjne. Łączna powierzchnia użytkowa wyremontowanych pomieszczeń parteru wynosi ok. 500 m2. Dodatkowo pokoje zostały wyposażone w meble i inne sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania. Wyremontowana i wyposażona została kuchnia oraz stworzono część wspólną, z których korzystają wszyscy mieszkańcy internatu.

Tajpej sfinansował również lekcje języka polskiego, w których udział brali uczniowie z Ukrainy w wieku 13-17 lat oraz 220 osób dorosłych. 

- Chciałbym wyrazić głęboki szacunek dla władz miasta i jego mieszkańców za życzliwość i szczodrość w pomocy przyjaciołom z Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny w związku z bezpodstawną i niesprowokowaną inwazją mówił w trakcie uroczystego otwarcia Bob L.J. Chen, Ambasador Tajwanu w Polsce.

Aktualnie wg. szacunków w Katowicach przebywa około 20 – 30 tys. uchodźców z Ukrainy. Udzielona do tej pory pomoc, którą można wyliczyć w złotówkach to ponad 44 mln zł.

fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3