Więźniowie pracują w kopalni Jankowice. Pomogą w kryzysie węglowym?

Wos

Redakcja

20 grudnia, 2022

Można zawołać: wszystkie ręce na pokład. Więźniowie z zakładu karnego w Jastrzębiu-Zdroju pracują w firmie podwykonawczej w kopalni Jankowice. Mają pomóc w zwiększeniu wydobycia węgla. 

Od 2016 roku działa rządowy program "Praca dla więźniów". Osadzeni w ramach współpracy zakładów karnych z przedsiębiorstwami, mają szansę na resocjalizację poprzez pracę i zarobienie pieniędzy. Są też kierowani do usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Uważamy, że więźniowie nie powinni siedzieć cały dzień we celi, oglądać telewizji. Tylko wziąć się do roboty. To pomaga resocjalizacji. Mogą spłacać swoje zobowiązania - informuje wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś.

W programie uczestniczy Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju, który nawiązał współpracę z Gliwickim Zakładem Usług Górniczych. Osadzenie z jastrzębskiego zakładu mogą dzięki temu pracować w kopalni Jankowice. Jak tłumaczy wiceminister Woś, jest to sposób na zwiększenie wydobycia węgla, którego brakuje w Polsce.

Tutaj, pod ziemią, gdzie się znajdujemy, Kopalnia Jankowice, która współpracuje z nami od kilku lat w ramach programu „Praca dla Więźniów” udało się skierować blisko trzydziestu dodatkowych osadzonych do tego, żeby pomogli i wspomogli spółki górnicze, Państwo Polskie, wszystkich tych, którzy węgla potrzebują - dodaje Woś.

Wiceminister informuje również, że osadzeni z innych zakładów pracują też w porcie, gdzie pomagają przy przeładunku węgla importowanego do kraju. 

- Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest oparte na węglu i każda para rąk do pracy w górnictwie jest potrzebna i nie można jej przeceniać - stwierdza Joanna Rurańska–Krężel, prezes Zarządu Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych.

Aktualnie powszechność zatrudnienia na terenie Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju kształtuje się na poziomie 67%. Pracuje około 550 osadzonych, z czego odpłatnie zatrudnionych jest ponad 200 skazanych recydywistów. Wśród grupy osadzonych zatrudnionych w jednostce penitencjarnej na zewnątrz pracuje ponad stu osadzonych, a na rzecz kontrahentów – niemal 150 skazanych.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.4µg/m3 PM2.5: 13.3µg/m3