Ruszyła pierwsza od 40 lat nowa linia tramwajowa na terenie metropolii! To "15" w dzielnicy Zagórze

2022 12 19 TRAMWAJEM NA ZAGORZE 32

Redakcja

20 grudnia 2022

W poniedziałek, 19 grudnia uruchomiono oficjalnie pierwszą od 40 lat na terenie metropolii GZM nową linię tramwajową. To nieco ponad trzy kilometrowy odcinek, który powstał w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze.

Pierwszy liniowy tramwaj na nową trasę wjedzie o 14:09. To wydłużenie istniejącej od lat "15", którą mieszkańcy Sosnowca mogą podróżować do Katowic. Jej trasa rozpoczynała się na przystanku "Zagórze Rondo Jana Pawła II", ale nie wszyscy mieszkańcy tej sosnowieckiej dzielnicy mogli wygodnie skorzystać z tramwaju. Dlatego podjęta została decyzja o wybudowaniu nowego odcinka.

19 grudnia z przystanku Zagórze Centrum Przesiadkowe wyjechał pierwszy tramwaj nowej linii. Do pokonania ma nieco ponad trzy kilometry i zatrzymuje się po drodze na kolejnych pięciu nowych przystankach. Do przystanku końcowego Zagórze Rondo Jana Pawła II dojedzie po sześciu minutach. Wszystkie następne kursy linii nr 15 będą już realizowane na trasie: Katowice pl. Wolności – Zagórze Rondo Jana Pawła II. Ich częstotliwość utrzymana zostanie na obecnym poziomie – co 15 minut.

Z pewnością z tych pierwszych kursów linii nr 15 na nowym torowisku w Zagórzu będą chcieli skorzystać nie tylko mieszkańcy Zagórza, ale także miłośnicy z innych miast, którzy od jakiegoś czasu dopytują nas o otwarcie linii -  mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

– Po czterdziestu latach Tramwaje Śląskie wybudowały kolejny odcinek linii tramwajowej bezpiecznej tak dla środowiska, jak i dla mieszkańców. Pokazuje to, że wspólnie da się wiele osiągnąć. Bardzo ważne jest również finansowanie zewnętrzne tej inwestycji. Bez dofinansowania unijnego ta inwestycja transportowa nie byłaby możliwa. Wierzę, że kolejne środki unijne w naszych budżetach się znajdądodaje prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Nowy dwutorowy odcinek liczy 3 kilometry długości. Powstało na nim sześć przystanków. Pierwszy to Zagórze Centrum Przesiadkowe, czyli zintegrowany przystanek tramwajowo-autobusowy zlokalizowany na nowym wiadukcie w ciągu ul. Braci Mieroszewskich.

fot. UM Sosnowiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3