W Gliwicach będą nowe drogi rowerowe. Sprawdź, gdzie powstaną

P6050628

Redakcja

28 czerwca, 2023

Gliwice podpisały w czerwcu umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla budowy dwóch odcinków tras rowerowych – w śladzie kolejki wąskotorowej od ul. Łanowej do ul. Knurowskiej i od stacji Trynek do ul. Kujawskiej, a także dla ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Zawiszy Czarnego oraz ul. Słowackiego.

Planowana trasa w śladzie kolejki wąskotorowej od ul. Łanowej do ul. Knurowskiej w Bojkowie, o długości ok. 1,5 km, ma być samodzielną, dwukierunkową drogą rowerową z betonu asfaltowego. W jej ciągu przewidziano m.in. przejazd dla jednośladów przez ul. Knurowską (wraz z sygnalizacją świetlną), w celu zapewnienia połączenia z istniejącą trasą rowerową w tym rejonie. Ponadtrzykrotnie krótszy, bo liczący ok. 430 metrów, będzie z kolei projektowany odcinek od stacji Trynek do ul. Kujawskiej (z włączeniem w istniejącą drogę pieszo-rowerową), również z bezpiecznym przejazdem dla rowerzystów, tym razem przez ul. Pszczyńską – z sygnalizacją świetlną z automatyczną detekcją ruchu.

Około 500-metrowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Zawiszy Czarnego oraz ul. Słowackiego (na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. Różewicza, z włączeniem w już istniejące w tych rejonach trasy dla rowerów) ma być dwukierunkową drogą rowerową z betonu asfaltowego, współdzieloną z ruchem pieszych wzdłuż ul. Słowackiego i odseparowaną od niego wzdłuż ul. Zawiszy Czarnego. Przewidziano, że skrzyżowanie ulic Mickiewicza i Zawiszy Czarnego zostanie zaprojektowane dla rowerzystów jako rondo, a ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Słowackiego powstanie kosztem jednego pasa ruchu, po południowej stronie ulicy.

Miasto dąży do stworzenia spójnej sieci tras rowerowych, projektując kolejne odcinki, które uzupełnią już istniejące. Celem jest połączenie poszczególnych dzielnic ze śródmieściem Gliwic.

Podobnie jak przy wcześniejszych realizacjach, w ramach trwającej budowy ostatniego, ok. 2-kilometrowego odcinka obwodnicy zachodniej miasta powstanie wzdłuż niego ciąg pieszo-rowerowy i droga serwisowa. Odpowiedzialny za to zadanie Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach analizuje obecnie oferty złożone w postępowaniach na budowę tras rowerowych wzdłuż ul. Toszeckiej (na odcinku od istniejącej drogi rowerowej w rejonie McDonalda do ul. Wakacyjnej – ok. 5 km), wzdłuż ulic Strzelców Bytomskich (na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Jachtowej) i Jachtowej (połączenie z ul. Toszecką – łącznie ok. 2,9 km), przebudowę ok. 700-metrowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Mickiewicza, budowę ok. 600-metrowej trasy rowerowej łączącej ul. Jesienną z ul. Wschodnią, przebudowę kładki nad rzeką Kłodnicą w rejonie ogródków działkowych i ul. Jesiennej oraz w parku Chrobrego w rejonie ul. Kaszubskiej.

Trwają już prace nad dokumentacjami projektowymi dla budowy tras rowerowych łączących Gliwice z Gierałtowicami (wzdłuż ul. Bojkowskiej, na odcinku od ul. Jeziornej do granicy miasta, długości ok. 2,9 km) i Pyskowicami (wzdłuż ul. Toszeckiej, na odcinku od ul. Wakacyjnej do granicy miasta, długości ok. 1,2 km), a także dla ok. 5-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy, na odcinku od ul. Orlickiego do ul. Staromiejskiej. W planach miasta znajduje się też budowa ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy ul. Jasnogórską i ul. Orlickiego (ok. 250 metrów) oraz modernizacja nawierzchni trasy rowerowej na ok. 200-metrowym odcinku od ul. Zbożowej do ul. Pionierów.

Rowerowe plany miasta obejmują też zagospodarowanie terenu po nieczynnym torowisku tramwajowym w pasie drogowym ul. Chorzowskiej – budowę drogi rowerowej po południowej stronie ul. Chorzowskiej (ok. 3 km) oraz budowę ciągu pieszo-rowerowego po północnej stronie ul. Chorzowskiej (ok 1,7 km), a także budowę rowerowego połączenia ulicy Okrzei z Jodłową. Ten ostatni projektowany układ komunikacyjny pozwoli w przyszłości połączyć w dogodny sposób ciągami rowerowymi tereny wokół Cmentarza Lipowego oraz zachodnią część Parku Kultury i Wypoczynku z projektowaną infrastrukturą rowerową na ulicy Chorzowskiej oraz istniejącą na ulicy Zabrskiej. W tym celu zostanie również zaplanowana dobudowa ciągu rowerowego na ulicy Okrzei na odcinku od ul. Horsta Bienka do ul. Chorzowskiej.

Opracowywana jest już dokumentacja projektowa dla budowy drogi rowerowej/drogi pieszo-rowerowej na odcinku od ul. Biegusa do terenu zagospodarowywanego rekreacyjnie zbiornika retencyjnego. Przewidziano również m.in. stworzenie prawie kilometrowego ciągu pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Portowej, zaprojektowanie ok. 400-metrowej trasy dla rowerzystów i pieszych wzdłuż ul. Knurowskiej na odcinku od ul. Chmielnej do ul. Brata Alberta oraz wzdłuż tzw. Alei Noworybnickiej (ok. 1,7 km).


powiązane artykuły:

P Wi K Gliwice K Krzemiński IMG 0299
Lokalne 28 czerwca, 2023

Te niewielkie owady, które od wieków dostarczają nam pyszny miód, odgrywają ważną rolę w
355111096 605094841719958 5403724766618222384 n
Lokalne 28 czerwca, 2023

25 czerwca rozpoczął się sezon w Kąpielisku Leśnym w Gliwicach. Czynne są tylko najmniejsze basen

IMG 20230531 M Foltyn
Lokalne 27 czerwca, 2023

Do 14 lipca potrwa przerwa technologiczna w gliwickiej Palmiarni. W tym czasie obiekt będ

K Krzemiński P Wi K 2
Lokalne 26 czerwca, 2023

Nowe zdroje z wodą pitną pojawiły się w kolejnych lokalizacjach na terenie Gliwic. Tego

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3