Gliwice w kolorach miodu. Kolejne pszczele rodziny zadomowiły się w mieście

P Wi K Gliwice K Krzemiński IMG 0299

Redakcja

28 czerwca, 2023

Te niewielkie owady, które od wieków dostarczają nam pyszny miód, odgrywają ważną rolę w wielu miastach na całym świecie. Pszczoły są niezastąpione w procesie zapylania roślin, co przyczynia się do wzrostu plonów i zachowania różnorodności ekosystemów miejskich. Na terenach zarządzanych przez gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zadomowiło się już 46 pszczelich rodzin.

Pierwsze cztery ule ustawiono w ubiegłym roku przy siedzibie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Rybnickiej. Pszczoły mieszkają blisko ścisłego centrum miasta, ale w otoczeniu parku kieszonkowego mają się doskonale. W tym roku zdecydowano o ustawieniu kolejnych pasiek i stworzeniu kolejnej przestrzeni przyjaznej pszczołom. 

20 rodzin zamieszkało w ulach na terenie oczyszczalni ścieków, a 22 rodzinki zadomowiły się przy Stacji Uzdatniania Wody Łabędach. Aby pszczoły miały jak najlepsze warunki do życia, ograniczono koszenie trawników.

– Wybierając miejsca fachowcy kierowali się walorami terenu, bliskością odpowiednich upraw, które dadzą sporo pożywienia pszczołom. Okazuje się, że tereny miejskie są pod tym względem obfite. Cieszymy się, że miejskie pasieki są źródłem zapylaczy tak potrzebnych w miejskim ekosystemie – mówi Krzysztof Krzemiński, rzecznik PWiK

Po sezonie pszczoły pojadą do swoich domowych lokalizacji, ale powrócą w kolejnym roku.

Co się stanie z miodem wytworzonym przez pracowite pszczoły? 

Zostanie zebrany przez właścicieli uli i przetworzony. Część trafi do PWiK, będzie serwowany wraz „Gliwicką z głębin” podczas różnych wydarzeń organizowanych w mieście.

Pamiętajmy, że miejskie ule pełnią również rolę edukacyjną oraz zwracają uwagę na problem wymierania tych pożytecznych owadów. Warto o tym pamiętać i zgłębić tajniki fascynującego życia pszczół.

powiązane artykuły:

Hotel dla owadów
Lokalne 23 czerwca, 2023

Na Sikorniku zamontowano pięć hoteli dla owadów. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3