W domu miała siedem małp i papugę. Mieszkance Bytomia grożą nawet 3 lata więzienia

39 724304

Redakcja

15 września, 2022

Wczoraj policjanci wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii i bytomskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami ujawnili w jednym z mieszkań zwierzęta egzotyczne, które nie miały zapewnionych właściwych warunków do życia. Ponadto właścicielka 7 małp i papugi ary nie posiadała stosownych zezwoleń.

Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą z bytomskiej komendy wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii i bytomskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w jednym z mieszkań w centrum Bytomia ujawnili zwierzęta egzotyczne, które utrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowania.

W zbyt ciasnych klatkach znajdowało siedem małp i papuga ara. Ponadto 46-letnia właścicielka zwierząt nie posiadała stosownych zezwoleń wymaganych przy hodowli posiadanych gatunków zwierząt egzotycznych.

Decyzją Powiatowego Inspektora Weterynarii zwierzęta pozostały pod opieką kobiety, która zobowiązała się w terminie do 14 dni poprawić warunki bytowe zwierząt, które dodatkowo zostały objęte kontrolą lekarza weterynarii i Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

 Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Obecnie do sprzedaży jest oferowanych dużo różnych gatunków zwierząt egzotycznych, które nie należą do łatwych w hodowli i wymagają specjalnego traktowania. W większości przypadków hodowli zwierząt egzotycznych wymagane są stosowne zezwolenia, które nakłada na ich właścicieli przyjęta przez Polskę Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także Konwencją Waszyngtońską (w skrócie CITES). To międzynarodowa umowa pomiędzy rządami, której celem jest ochrona roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pozwala kontrolować, czy handel przedstawicielami tych gatunków nie zagraża ich przetrwaniu.

 

Źródło: KMP w Bytomiu

39 724305

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.5µg/m3 PM2.5: 24.5µg/m3