W Bytomiu - Stolarzowicach wybrano największą i najpiękniejszą palmę. Miała ponad 6 metrów!

Niedziela palmowa bytom

Redakcja

25 marca 2024

Ponad 6 metrów miała palma wielkanocna przygotowana przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53 w Bytomiu - Stolarzowicach. 24 marca w parafii pw. Chrystusa Króla odbył się po raz pierwszy konkurs na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną, który zorganizowało Stowarzyszenie Stolarzowickich Gospodyń.

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję, a pielęgnują ją również mieszkańcy Stolarzowic.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami, jednak do wykonywania dużych palm wielkanocnych, jakie mogliśmy dzisiaj 24 marca zobaczyć w parafii pw. Chrystusa Króla w Bytomiu – Stolarzowicach zazwyczaj używa się zielonego bukszanu, gałązek, baź, ale również suszonych traw i ziół oraz kwiatów w różnych kolorach. Te zaprezentowane w Stolarzowicach palmy przygotowały dzieci i uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 53 i 54 oraz Szkół Podstawowych nr 43 i 47.

Ideą tworzenia stolarzowickich palm wielkanocnych jest integracja dzieci, uczniów, ale również nauczycieli, rodziców oraz dziadków, którzy angażują się w tworzenie palm, które zaprezentowane zostały podczas Niedzieli Palmowej w parafii pw. Chrystusa Króla. Podczas konkursu nagrodzone zostały wszystkie wykonane palmy przez przedszkolaków i uczniów, a najwyższa z nich zrobiona przez Przedszkole Miejskie nr 53 w Stolarzowicach miała wysokość ponad 6 metrów.

powiązane artykuły:

Metropolitalne śniadanie wielkanocne 2024
Lokalne 23 marca 2024

Po raz kolejny Fundacja Wolne Miejsce wraz Katowicami jako miastem gospodarzem, Górnośląs

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3