W Bieruniu rozpoczęto eksperyment społeczny dotyczący sprawiedliwej transformacji

fot. stowarzyszenie BoMiasto

Redakcja

15 grudnia, 2022

Czy mieszkańcom Bierunia marzy się miasto bez kopalni? A bez węgla? Czy nadal będą chcieli tu mieszkać? To pytania, które rozpoczęły eksperyment społeczny w Bieruniu. Przedsiębiorcy, urzędnicy i młodzi mieszkańcy miasta wzięli udział w warsztatach prowadzonych metodą Dragon Dreaming. Ich celem było poznanie pomysłów i marzeń bierunian związanych z transformacją energetyczną i przyszłością miasta.

Aby uwolnić kreatywność uczestników zastosowano nowatorską metodę wypracowaną w Australii. To dzięki niej fundacji Gaia udało się poznać prawdziwe potrzeby Aborygenów i dostosować do nich rozwiązania prawne. Społecznicy ze stowarzyszenia BoMiasto postanowili przenieś formułę na polski grunt i przetestować ją w Bieruniu. Nacisk na wsłuchanie się w intuicję i odczucia pozwolił mieszkańcom uwolnić kreatywność i zaproponować nietypowe rozwiązania. 

- Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym, że mieszkańcy doskonale wiedzą czego chcą. Naszą - urzędników i samorządowców - rolą jest słuchanie ich głosu, a nie robienie tylko tego co nam się wydaje słuszne - podkreślił Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.

Warsztaty były pierwszym etapem współpracy między miastem, a stowarzyszeniem BoMiasto, WiseEuropa, Climate-KIC i Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. 

- To do czego zmierzamy to wsparcie sprawiedliwej transformacji, czyli procesu dojścia do neutralności klimatycznej, w sposób, który będzie akceptowany społecznie. Chcemy wypełniać lukę między polityką europejską i krajową, a tym co widzą i czują mieszkańcy - powiedziała Aneta Skubida z Climate-KIC
- Za chwilę dla Śląska będą dostępne bardzo duże środki w ramach funduszy unijnych i chcemy, żeby one służyły mieszkańcom, a nie żeby skorzystało na tym tylko kilka firm - dodała ekspertka.

Proces będzie wspierać także Park Naukowo - Technologiczny Euro-Centrum. 

- Przed nami jeszcze dużo pracy, rozmów i warsztatów. Jesteśmy jednak przekonani, że dialog z różnymi grupami społecznymi jest jedyną drogą na przeprowadzenie transformacji energetycznej na Śląsku w sposób sprawiedliwy i odpowiedzialny. - powiedział Roman Trzaskalik, wiceprezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.

powiązane artykuły:

42 732808
Wiadomości 8 grudnia, 2022

Śląska policja prowadzi specjalną akcję wymierzoną w mafie śmieciowe. Zatrzymano już ponad 50 osó

42 732808
Wiadomości 10 listopada, 2022

Policjanci nadal prowadzą sprawę zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się transportowaniem i

Image processing20220919 229657 1pctsi2
Wiadomości 19 września, 2022

Hager, wiodący producent produktów elektrycznych dla branży przemysłu i nieruchomości, w sierpniu br

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3