Usłysz nas z pasją – nowy sezon Filharmonii Śląskiej

Trghgfrtesdfgtre

Redakcja

10 września 2022

Niezapomniane koncerty, międzynarodowej klasy artyści, wielkie emocje i inspirujące odkrycia – to wszystko czeka melomanów w 78. sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej. Upłynie on pod hasłem "Usłysz nas z pasją", a pasja, jako motyw przewodni, ukaże się nie tylko podczas koncertów, ale także poza nimi.

Filharmonia Śląska przygotowała wyjątkowy program, który przypadnie do gustu zarówno pasjonatom znanych utworów symfonicznych, kameralnych i chóralnych, jak i tym, którzy poszukują nowych doznań i odkryć. 

78. sezon artystyczny 2022/23 będzie okazją do wysłuchania dzieł, które od wieków  wzbudzają zachwyt międzynarodowej publiczności.

W programie znajdą się jedne z najbardziej podziwianych kompozycji wszech czasów, między innymi: Oratorium na Boże Narodzenie Johanna Sebastiana Bacha, jego Toccata i fuga d-moll, która pojawi się w nowym opracowaniu na orkiestrę symfoniczną, symfonie Ludwiga van Beethovena – w tym III Es-dur, V c-moll i IX d-moll, Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza, Carmina Burana Carla Orffa, symfonie Gustava Mahlera – IV G-dur, IX D-dur oraz I D-dur w opracowaniu na orkiestrę kameralną, Requiem d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz jego symfonie, w tym słynna czterdziesta w tonacji g-moll, koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w mistrzowskim wykonaniu, zachwycające Hymny koronacyjne Georga Friedricha Händla oraz jego Muzyka na wodzie Muzyka ogni sztucznychSiedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Josepha Haydna, Koncert wiolonczelowy h-moll Antonína DvořákaPreludium z opery Tristan i Izolda Richarda Wagnera, Koncert fortepianowy a-moll Edvarda GriegaLa valse Daphnis i Chloé Maurice’a Ravela, czy monumentalne Also sprach Zarathustra Richarda Straussa. Nie zabraknie również uwielbianej muzyki amerykańskich twórców – Leonarda Bernsteina, wraz z fragmentami musicalu West Side Story, oraz George’a Gershwina i jego Poematu Amerykanin w Paryżu, czy Suity z opery Porgy and Bess. Nie należy zapominać o tradycyjnych koncertach sylwestrowych karnawałowych, które pozwolą nam wspólnie rozpocząć nowy, 2023 rok.

Dla spragnionych nowości i odkryć muzycznych filharmonicy przygotują prawykonania utworów takich twórców jak: Krzysztof PendereckiMarcel ChyrzyńskiKrzysztof KnittelBogdan Kryvopust, zwycięzca II  Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. H.M. Góreckiego, czy też – w cyklu koncertów organowych – Władysław Szymański.

To wszystko i wiele więcej zabrzmi w wykonaniu trzech filharmonicznych zespołów: Chóru, Orkiestry Symfonicznej Śląskiej Orkiestry Kameralnej, które wystąpią wraz ze znakomitymi gośćmi.W tym sezonie filharmonicy wystąpią wraz z takimi artystami jak m.in.: Daniel Oren, Christopher Warren-Green, Roman Simović, Andriy Yurkevych, Mario Ciferri, Martín García García, Negar Bouban, Joanna Freszel, Mariusz Godlewski, Rafał Gierlach, Rafał Bartmiński, Adam Kutny, Anna Malesza-Kutny, Cem Mansur Piotr Paleczny, Łukasz Długosz, Carter Johnson, Dmytro Choni, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Jarosław Meisner, czy Zbigniew Raubo.

Na czele trzech zespołów Filharmonii Śląskiej nieustannie będą stać ich kierownicy artystyczni: Yaroslav Shemet, pełniący od tego sezonu funkcję dyrektora artystycznego instytucji, którego znakomite wykonania i kreacje artystyczne zyskują bardzo dobre recenzje zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, Piotr Pławner – należący do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji oraz Jarosław Wolanin, pod wodzą którego Chór Filharmonii Śląskiej sięga po szeroki repertuar dzieł kompozytorów wielu epok.

Będzie to kolejny sezon pełen projektów i festiwali, jak m.in. jubileuszowa, 10. edycja  Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, kolejna odsłona interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, czy też wydarzenia zapowiadające zbliżający się XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.7µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3