Udusiła 2-letniego syna. 15 lat więzienia dla Magdaleny W. Jest wyrok

Wyrok zabicie 2 latka

Redakcja

10 kwietnia 2024

5 kwietnia 2024 roku Sąd Okręgowy w Katowicach ogłosił wyrok wobec 32-letniej Magdaleny W., oskarżonej o dokonanie w maju 2022 roku w Mysłowicach zabójstwa swojego 2-letniego syna.

Sąd Okręgowy w Katowicach uznał oskarżoną Magdalenę W. za winną zabójstwa dokonanego poprzez zatkanie otworów oddechowych ust i nosa dziecka, co uniemożliwiło mu oddychanie i doprowadziło do jego zgonu. W ocenie Sądu oskarżona działała w zamiarze bezpośrednim, to jest chciała pozbawić życia swoje dziecko. Sąd skazał oskarżoną na karę 15 lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

Śledztwo i okoliczności zgonu

Organy ścigania włączyły się w sprawę po zawiadomieniu o śmierci 2-letniego chłopca przez mysłowickie pogotowie ratunkowe. W ocenie zespołu ratownictwa medycznego zgon dziecka nastąpił kilka godzin przed jego interwencją. Przebywająca w mieszkaniu matka nie wezwała karetki, a jedynie – za pośrednictwem innych osób – skontaktowała się z przebywającym w pracy ojcem dziecka, którego poprosiła o pilny powrót do domu. To właśnie on, po wejściu do mieszkania, zawiadomił pogotowie ratunkowe. Mężczyzna instruowany przez operatora starał się reanimować syna w trakcie oczekiwania na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego.

Przyczyna śmierci

Na podstawie badań pośmiertnych biegli stwierdzili, że śmierć chłopca została spowodowana uduszeniem w mechanizmie zatkania otworów oddechowych i uniemożliwienia wentylacji płuc. Ze zgromadzonego w toku śledztwa materiału dowodowego wynikało, iż do zgonu dziecka doszło w godzinach porannych. Oprócz pokrzywdzonego w mieszkaniu znajdowała się tylko matka dziecka oraz jego 4-letni brat.

Zarzut dla matki dziecka

Wnioski płynące z opinii biegłych, a także wyniki pozostałych czynności dowodowych uzasadniały zatrzymanie 32-letniej matki dziecka, a następnie przedstawienie jej zarzutu zabójstwa syna. Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzuconego jej czynu, a w złożonych wyjaśnieniach przedstawiła alternatywną wersję zdarzeń, w której winą za śmierć dziecka obciążyła swojego starszego, 4-letniego syna. Całość zgromadzonego w toku śledztwa materiału dowodowego, w tym przede wszystkim opinie biegłych z zakresu medycyny sądowej oraz histopatologii, a także przeprowadzony eksperyment procesowy wykluczyły, by śmierć pokrzywdzonego mogła nastąpić w sposób sugerowany przez podejrzaną.

Środki zapobiegawcze

W toku śledztwa na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanej tymczasowe aresztowanie. Podczas procesu sądowego środek ten stosowany był w dalszym ciągu.

powiązane artykuły:

Justice 2060093 1920
Lokalne 8 listopada 2023

Sprawa sprzed 20 lat znalazła swój finał w sądzie. 50-letni mieszkaniec Tychów został skazany za

42 670659 1
Lokalne 22 kwietnia 2023

Zabił swoją żonę i spalił jej ciało. Krystian W. został uznany za winnego makabrycznej zbrodni. <

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3