Jakie są najpopularniejsze tunele drogowe w Słowenii?

Tunele drogowe slowenia

Redakcja

19 czerwca 2023

Tunele drogowe są kluczowym elementem infrastruktury transportowej Słowenii. Podróż po kraju jest zdecydowanie prostsza, ponieważ Słowenia to kraj w większości górzysty. Warto poznać najbardziej popularne tunele, które pomogą Ci w podróżowaniu.

Wartość tuneli drogowych w Słowenii

Słowenia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. To właśnie dzięki niej możliwe jest szybkie przemieszczanie się pomiędzy wybranymi lokalizacjami. Tunele mają wpływ na rozwój turystyki i gospodarki regionów, przez które przebiegają.

Pierwsze tunele powstały w XIX wieku i były częścią tras kolejowych. Wiek XX przyczynił się do rozwoju motoryzacji, tym samym tuneli drogowych.

Najdłuższy tunel w Słowenii - tunel Karawanki

Tunel Karawanki to bardzo ważny szlak komunikacyjny na terenie Słowenii. Tunel przecina masyw Karawnki, ma 7864 metry długości i jest częścią europejskiej trasy E61. Łączy ze sobą austriacką autostradę A11 i słoweńską A2.

Budowa tunelu rozpoczęła się w 1986 roku i trwała aż do 1991 roku. Zaprojektowano go z myślą o ruchu dwupasmowym, tak do tej pory jest jeden pas w każdą ze stron. Całe szczęście tunel i tak oferuje płynną komunikację pomiędzy Austrią i Słowenią.

Tunel Karawanki ma swoje portale w austriackiej gminie St. Jakob im Rosental i na terenie słoweńskich gmin Kranjska Gora oraz Jesenice. Z powodu znacznego natężenia ruchu, obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Tunel kolejowy o takiej samej nazwie znajduje się w sąsiedztwie z tunelem Karawanki. Otwarcie tunelu w 1991 roku znacznie skróciło czas podróży z Villach do Lublany o godzinę, co przyczyniło się do jego popularności.

Ruch drogowy w tunelu Karawnki możesz sprawdzić na stronie https://vignetteslovenia.si/pl/tunel-karawanki/, z niego dowiesz się między innymi o możliwych korkach i utrudnieniach.

Tunel Šalet tunel z 1902 roku

Tunel Šalet to unikalna konstrukcja kamienna. Łączy trasę spacerową i rowerową w Jagodje w Słowenii.

Ten zabytkowy tunel, rozciągający się na długość 214 metrów, jest trzecim najdłuższym tunelem na trasie Parenzana, tuż za tunelem Valletta i tunelem Motovun.

Początki tunelu sięgają 1900 roku, kiedy rozpoczęto jego budowę, która zakończyła się dwa lata później. W latach 1902-1935 tunel był częścią linii kolejki wąskotorowej łączącej Triest z Porečem. Po której parowozy regularnie przejeżdżały tę trasę.

Niestety, ale działalność linii zakończono w 1935 roku. Tunel zamknięto na kilka lat, jednak po II wojnie światowej służył jako magazyn.

W 2000 roku przeprowadzono gruntowną renowację obiektu. Tunel Šalet jest jednym z głównych punktów na trasie dla pieszych i rowerzystów. Ściany obiektu oczyszczono i zainstalowano oświetlenie. Podczas tych zmian nakryto asfalt, co czyni go dostępnym i bezpiecznym dla użytkowników.

Tunel Šalet, ze swoją bogatą historią i atrakcyjnym położeniem, stanowi fascynujący cel dla miłośników spacerów i wycieczek rowerowych.

Tunel Markovec

Oba portale tunelu Markovec w Słowenii to fascynujące obiekty architektoniczne, łączące innowacyjność z szacunkiem dla natury. Znajdują się one odpowiednio w Markovec, w pobliżu miasta Koper, i nad miastem Izola, i stanowią istotne elementy krajobrazu tych obszarów.

Wschodni Portal, zlokalizowany na północnym stoku Markovec, jest częścią miejskiego krajobrazu Kopera. Jego design nawiązuje do geologicznych płyt kamienia, charakterystycznych dla tego obszaru, tworząc harmonijną granicę między obszarem autostrady a chronionym klifem Markovec.

Z kolei Zachodni Portal, usytuowany nad Izolą, delikatnie wpisuje się w krajobraz winnic doliny Pivol. Jego projekt zainspirowany został lokalną typologią budynków i dążeniem do minimalizacji ingerencji w naturalne otoczenie.

Tunel to dzieło firmy Dars d.d. Zaprojektowany w 2004 roku i zrealizowane w 2015 roku. Zajmują one powierzchnię 2144 metrów kwadratowych i stanowią ważny element infrastruktury tunelowej w Słowenii. Z pewnością warto je odwiedzić podczas podróży po tym kraju, aby docenić ich niezwykłe połączenie techniki i natury.

powiązane artykuły:

Tine urnaut 1623312376 2376
Lokalne 12 czerwca 2021

Kapitan reprezentacji Słowenii w siatkówce mężczyzn dołączył do Jastrzębskiego Węgla. Jest to równie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3