Tramwaje linii nr 6, 7 i 19 pojadą szybciej

Pierwszenstwo przejazdu dla tramwajow

Redakcja

9 stycznia, 2024

Na 15 skrzyżowaniach drogowo-tramwajowych w Bytomiu rozbudowana została sygnalizacja świetlna. Jadące z Bytomia w kierunku Katowic, Stroszka czy Świętochłowic tramwaje będą miały priorytet na przejeździe, a pasażerowie szybciej dojadą do celu. Inwestycja kosztowała 1 mln 434 tys. zł i w całości została sfinansowania dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pozyskane przez miasto dofinansowanie umożliwiło rozbudowanie sygnalizacji świetlnej na 15 skrzyżowaniach w Rozbarku, Łagiewnikach, Stroszku oraz centrum.

Dla linii tramwajowej nr 19 rozbudowana została sygnalizacja oraz skonfigurowane zostały sterowniki sygnalizacji świetlnej. Prace zrealizowano aż na 8 skrzyżowaniach: Strzelców Bytomskich w rejonie ZG „Eko Plus”, Strzelców Bytomskich w rejonie drogi osiedlowej, Strzelców Bytomskich - pl. Żeromskiego, Strzelców Bytomskich w rejonie ul. Sikorskiego, Strzelców Bytomskich - Narutowicza, Strzelców Bytomskich - Szymały, Strzelców Bytomskich - Wojciechowskiego oraz Strzelców Bytomskich - Długa - Władysława Łokietka. Dla linii tramwajowej nr 7 wykonawca rozbudował sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic: Miarki i Jagiellońskiej, Zabrzańskiej, Łagiewnickiej oraz ul. Świętochłowickiej, Fabrycznej i Ludowej, a także Świętochłowickiej, Ostatniej i św. Piotra. Z kolei dla linii nr 6 są to skrzyżowania ul. Wrocławskiej i Reja, skrzyżowanie ul. Chorzowskiej, Miarki, Siemianowickiej i Witczaka oraz Chorzowskiej w rejonie Media Markt, zaś w rejonie przejazdu drogowo-tramwajowego na ul. Pszczyńskiej w Rozbarku powstała nowa sygnalizacja świetlna.

W ramach projektu wykonawca inwestycji - firma ZIR W. Sylwestrzak i sp. j. z Bytomia zrealizowała roboty instalacyjne i informatyczne, w tym m.in.: zmieniła konfigurację sterowników sygnalizacji, rozbudowała systemy detekcji z uwzględnieniem dodatkowych pętli indukcyjnych. Wprowadzone zmiany na 15 skrzyżowaniach umożliwią optymalizację programu sygnalizacji świetlnej, dzięki czemu tramwaj będzie miał priorytet przy przejeździe przez skrzyżowania.

W ramach całego projektu nadania priorytetu tramwajom na linii nr 6 i 19 przebudowane zostaną również trzy ważne skrzyżowania w centrum, Stroszku i Rozbarku. Na razie wykonana została dokumentacja projektowa oraz pozyskane niezbędne decyzje administracyjne związane z przebudową trzech skrzyżowań: ulicy Chorzowskiej z Arki Bożka i ul. Wrocławskiej z ul. Łużycką dla linii nr 6 oraz skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich i Narutowicza w Stroszku dla linii nr 19.

Łącznie miasto na realizację wszystkich projektów pozyskało z Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii ponad 1,8 mln zł.

powiązane artykuły:

Po 21 miesiącach od podpisania umowy tramwaje liniowe rozpoczną eksploatację nowej linii tramwajowej wzdłuż ul Grundmanna Fot K Kalkowski
Lokalne 22 grudnia, 2023

Stało się! Otwarta została nowa, wybudowana całkowicie od "zera" linia tramwajowa w Katowicach. T

Remont wiaduktu swietochlowice
Lokalne 7 grudnia, 2023

Remont wiaduktu kolejowego nad ul. Wojska Polskiego w Świętochłowicach (na linii kolejowej nr 137

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.5µg/m3 PM2.5: 32.8µg/m3