Weekend z historią w Bytomiu. Tragedia Górnośląska 1945 - debata 12 lipca

Tragedia gornoslaska 1945 debata

Redakcja

9 lipca 2024

12 lipca w Pałacu Śląskim w bytomskich Miechowicach odbędzie się debata nad Tragedią Górnośląską. Dzień później plenerowy koncert Małego Śląska i atrakcje dla bajtli.

12 lipca 18:00 - Tragedia Górnośląska 1945 debata

Rok 1945 był dla Górnego Śląska, zwłaszcza jego zachodnich części, niezwykle traumatyczny. Zakończenie wojny przyniosło mieszaninę radości i przerażenia, szczególnie z powodu przemarszu Armii Czerwonej. Codziennością w Bytomiu, Gliwicach, Zabrzu i okolicznych miejscowościach stały się plądrowania, masowe morderstwa, gwałty na dużą skalę, wywózka 47 tysięcy Górnoślązaków do pracy przymusowej w Związku Sowieckim, zniszczenia infrastruktury, budynków i demontaż zakładów przemysłowych. W przedwojennym polskim Górnym Śląsku, obejmującym Katowice, Chorzów i Rybnik, sytuacja była nieco inna, ale i tam społeczeństwo szybko doświadczyło surowych represji, symbolizowanych przez obozy karne i pracy w Świętochłowicach-Zgodzie oraz Mysłowicach.

W kulturze pamięci Górnego Śląska te wydarzenia są określane mianem Tragedii Górnośląskiej. Dr Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i dr Dariusz Węgrzyn ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach omówią te tragiczne wydarzenia oraz specyfikę i odrębność mieszkańców regionu przed, w trakcie i po II wojnie światowej, w tym dramatyczne epizody jak służba w Wehrmachcie. Spotkanie poprowadzi Izolda Czmok-Nowak.

Podczas spotkania organizator zapewnił poczęstunek.

Zgłoszenia wyłącznie ze pośrednictwem formularza
www.forms.gle/3fqwdGjQVgCW9AXs5

13 lipca 19:00 - koncert i pokaz mody śląskiej

– koncert zespołu Mały Śląsk,
– pokaz mody śląskiej, który poprowadzi Anna Grabińska –
Szczęśniak,
– naukę tańców śląskich z tancerzami zespołu,
a dzieciaki do specjalnie dla nich przygotowanej „Strefy do bajtli” gdzie czekać będzie między innymi przymierzalnia strojów.Na koniec – wspólna potańcówka z tancerzami zespołu przy muzyce na żywo!Wydarzenie będzie miało charakter plenerowy.

Obowiązują zgłoszenia przez formularz www.forms.gle/vimpk5KXcDeNYeHX8 

ZADANIE JEST WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO i realizowane dzięki współpracy z Bytomskim Klubem Samorządowym.

powiązane artykuły:

ile samochodów zarekwirowała Policja za nietrzeźwość śląskich kierowców?
Lifestyle 4 lipca 2024

Od 14 marca br., kiedy zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego wprowadzająca konfiskatę p

Festiwal sztuki wysokiej bytom 2024
Lokalne 1 lipca 2024

Galeria Stalowe Anioły i jej otoczenie na jeden dzień zamieniły się w malowniczą przestrzeń dla X

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3