Co zrobić z podlotem lub pisklakiem? Miasto Piekary Śląskie edukuje.

czy wiesz co zrobić z pisklakiem lub podlotem

Redakcja

9 lipca 2024

Widząc małe, samotne, puchate, nie potrafiące latać pisklę na ziemi w parku, w lesie czy w ogrodzie nie zabierajmy go do domu, gdyż w większości przypadków pisklęta i podloty są pod opieką rodziców. Pozostawmy je w ich naturalnym środowisku ponieważ nasza próba pomocy może mieć dla ptaka przykre konsekwencje - przypomina Wojciech Maćkowski, rzecznik UM Piekary Śląskie 

Jeśli znajdziesz małe, puchate pisklę, które nie potrafi jeszcze latać, leżące samotnie na ziemi w parku, lesie czy ogrodzie, nie zabieraj go do domu. W większości przypadków takie pisklęta są pod opieką rodziców. Pozwólmy im pozostać w ich naturalnym środowisku, ponieważ nasze dobre intencje mogą mieć dla nich niekorzystne skutki.

Co zrobić z podlotem?

Jeśli ptak nie jest ranny, może to być tzw. podlot, który samodzielnie opuścił gniazdo. Podloty często siedzą na ziemi lub skaczą wokoło, gdyż nie potrafią jeszcze latać. Najprawdopodobniej ich rodzice są w pobliżu, choć niewidoczni, i pilnują swojego potomstwa. Zabranie takiego ptaka z jego naturalnego środowiska znacznie zmniejsza jego szanse na przetrwanie. Najlepszym rozwiązaniem jest oddalenie się od niego. Nie zabierajmy podlotów z ich naturalnego środowiska. Często możemy ulec złudzeniu, że pisklę jest opuszczone, ponieważ nie widzimy dorosłych ptaków. Rodzice pisklaka, widząc w pobliżu ludzi, prawdopodobnie się nie pojawią. Obserwując pisklę, róbmy to z dużej odległości, najlepiej używając lornetki.

Pisklak to ptak nieopierzony, pokryty puchem lub pojedynczymi piórkami, często z zamkniętymi oczami. Jeśli znajdziemy zdrowe pisklę i widzimy w pobliżu gniazdo, możemy spróbować umieścić je z powrotem. W przypadku, gdy pisklę jest ranne, skontaktujmy się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt lub weterynarzem.

– Przyroda potrafi być czasami okrutna. Należy pamiętać, że młode ptaki w naturze muszą stawić czoła wielu trudnym wyzwaniom. Tylko 30 procent ptaków śpiewających przeżywa swój pierwszy rok życia. To naturalna kolej rzeczy – tłumaczą eksperci z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

ŹRÓDŁO: UMPiekary Śląskie

powiązane artykuły:

46 818770
Lokalne 16 czerwca 2024

68-letni mieszkaniec Jaworzna przetrzymywał na swojej posesji, bez zezwolenia, ptaki obję

Muzyczne przedszkole
Wydarzenia 7 lutego 2024

Filharmonia Śląska zaprasza młodych słuchaczy w dniu 12 marca br. o godzinie 9:30 i 11:00

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3