Łapał i przetrzymywał na swojej posesji ptaki objęte ścisłą ochroną

46 818770

Redakcja

16 czerwca 2024

68-letni mieszkaniec Jaworzna przetrzymywał na swojej posesji, bez zezwolenia, ptaki objęte ścisłą ochroną gatunkową oraz sidła służące do kłusownictwa. W myśl ustawy o ochronie przyrody i prawie łowieckim, grozi mu za to do 5 lat więzienia.

Jaworzniccy kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą uzyskali informację o mężczyźnie, który miał przetrzymywać ptaki gatunków chronionych. 

Policjanci udali się na jego posesję, aby to sprawdzić. 

Podczas przeszukania mundurowi ujawnili kilka ptaków z gatunku szczygła, czyżyka, makolągwy, krzyżówki czyżyka z kanarkiem oraz krzyżówki szczygła z kanarkiem, które podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Ponadto, zabezpieczono również potrzask oraz tzw. żywołapkę, czyli siatkę służącą do nielegalnego odłowu dzikich ptaków - relacjonuje policja. 

Na miejsce wezwano specjalistę do spraw ochrony środowiska i dzikich zwierząt z Pogotowia Leśnego, który potwierdził, że znajdujące się na posesji ptaki są objęte ochroną gatunkową, a ich posiadanie jest zabronione.

68-letniego jaworznianina zatrzymano. Usłyszał zarzuty w sprawie posiadania zwierząt objętych ochroną i narzędzi przeznaczonych do kłusownictwa. 

Teraz mężczyzna odpowie za przestępstwo z ustawy o prawie łowieckim i ustawy o ochronie przyrody, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

46 818769

powiązane artykuły:

Policja TG3
Lokalne 9 stycznia 2020

Mundurowi z Tarnowskich Gór, dzięki szybkiej reakcji łowczego zatrzymała kłusownika. Myśliwy, który

44 637576
Lokalne 27 listopada 2020

Gliwicka policja prosi o informacje, które pomogą ustalić tożsamość kłusownika, zakładającego wnyki

65 683679
Lokalne 19 listopada 2021

Policjanci interweniowali w Przyłęku, gdzie odnaleziono dwie martwe sarny. Zwierzęta zginęły z rąk c

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.0µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3