
Tylko ostatnim tygodniu października na Śląsku stwierdzono 13514 przypadków grypy. 7111 pacjentów to dzieci w wieku do 14 lat. 49 chorych wymagało leczenia w szpitalach. Liczby te są o tyle zatrważające, bo najwyższe od przynajmniej 12 lat.
Grypa, często przez nas ignorowana, jest równie groźna jak koronawirus, a niedoleczona może nieść za sobą tragiczne w skutkach konsekwencje. W październiku w woj. śląskim stwierdzono 53 262 przypadków zachorowań, a w całym II półroczu ta liczba jak na razie osiąga poziom 122 663 zachorowań. Ogółem od początku 2022 roku na grypę na śląsku zachorowało 308 004 osób. Zbliżony "wynik" uzyskaliśmy w całym 2020 roku.
W ostatnim tygodniu października grypę zdiagnozowano u 7111 u dzieci do lat 14, a do szpitali trafiło 48 osób chorych na grypę z powikłaniami ze strony układu oddechowego oraz 1 osobę z powodu innych przyczyn. Najwięcej osób zachorowało w Gliwicach, aż 2 365. Kolejne na podium plasuje się Jaworzno (1676) I Katowice (1362). W analogicznym okresie 2021 roku zachorowań w ostatnim tygodniu października odnotowano 11 385. Tegoroczne dane dotyczące zachorowań na grypę nie napawają optymizmem, bo już w tym momencie ten rok może być rekordowym pod względem przypadków grypy.
Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.