To już dzisiaj! Podróż bez barier do Ustronia z Kolejami Śląskimi

Pociag vez barier

Redakcja

8 czerwca 2024

140 pasażerów – dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie wyruszą 8 czerwca pociągiem bez barier w podróż do Ustronia. To doroczna akcja Kolei Śląskich i okazja do pokazania, jak przyjazne są pociągi regionalnego przewoźnika. Nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także dla seniorów, kobiet w ciąży czy rodziców z małymi dziećmi.

Tegoroczny “Pociąg bez barier” wyjedzie z Gliwic do Ustronia w sobotę, 8 czerwca o godz. 9:37 zabierając po drodze 140 pasażerów wraz z opiekunami ze szkół, stowarzyszeń i ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami, które działają na terenie Bytomia, Katowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, Siemianowic Śląskich i Pszczyny. Cel wycieczki to koncert “Dzieci Dzieciom – Dzieci Rodzicom”, podczas którego w ustrońskim amfiteatrze zaprezentują się zespoły złożone z dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Bez barier, czyli przyjazne

To już szósta edycja, w której weźmiemy udział. Do Ustronia zabieramy 15-osobową grupę rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Te przejazdy i imprezy to zawsze świetnie spędzony czas mówi Lucyna Krzywoń, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach, która do “Pociągu bez barier” wsiądzie na dworcu w stolicy województwa. 
Komfort podróży pociągami Kolei Śląskich osób z niepełnosprawnościami jest coraz wyższy i zawsze można liczyć na pomoc załogi – dodaje.
Podejmujemy wiele działań mających ułatwić podróż osobom ze szczególnymi potrzebami w tej grupie są nie tylko osoby korzystające z wózków inwalidzkich. To także osoby starsze, czasowo lub stale poruszające się o kulach, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnościami wzroku lub słuchu, a także osoby z małymi dziećmi. Pociągi Kolei Śląskich są wyposażone w rampy, miejsca dla wózków, a także toalety przystosowane dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Do dyspozycji pasażerów jest także interkom zapewniający łączność z maszynistą wylicza Tomasz Niedziela, wiceprezes Kolei Śląskich ds. handlowych.

Migasz? Koleje Śląskie też!

Dodatkowo, przez cały rok, od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 20 Koleje Śląskie udostępniają podróżnym posługującym się językiem migowym bezpłatną usługę tłumacza języka migowego online. W 2023 roku z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego w pojazdach, kasach biletowych i Centrum Obsługi Pasażera skorzystało blisko 150 podróżnych.

powiązane artykuły:

Zmiana rozkladu kolei slaskich 1
Turystyka 5 czerwca 2024

Druga niedziela czerwca to, jak co roku czas na letnią korektę rozkładu jazdy na kolei. Dokładnie

System limitowania miejsc na przewoz rowerow
Wiadomości 4 czerwca 2024

22 czerwca startuje system limitowania miejsc na przewóz rowerów w pociągach Kolei Śl

Pociagiem w beskidy
Turystyka 24 maja 2024

W województwie śląskim posiadamy bardzo gęstą sieć połączeń kolejowych. Wsiadając w pociągi Kolei

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3