Teren po Rybnickiej Fabryce Maszyn zyska nowe życie. W planach jest m. in. budowa osiedla mieszkaniowego

rewitalizacja terenu po Ryfamie

Redakcja

26 stycznia, 2023

Teren, na którym funkcjonowała Rybnicka Fabryka Maszyn zyska nowe życie. Projekt ma połączyć współczesność z industrialnym charakterem oraz spełnić trzy funkcje: mieszkaniową, usługową i rozrywkową. Obecnie trwają prace porządkowe i rozbiórkowe oraz opracowywana jest finalna koncepcja architektoniczna.

Rybnicka Fabryka Maszyn (Ryfama), specjalizująca się w produkcji urządzeń dla górnictwa, zakończyła swoją działalność w 2020 roku. Obecnym właścicielem nieruchomości jest spółka DE Estate, będąca w strukturach grupy TDJ. W planach jest budowa osiedla mieszkaniowego wzbogaconego o infrastrukturę handlowo-usługową i miejsca rekreacji. W grudniu rozpoczęły się prace rozbiórkowe.

– Mam nadzieję, że kolejne tereny industrialne w naszym mieście zyskają nowe funkcje i znaczenia przy jednoczesnym zachowaniu pamięci o historii tego miejsca – mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika. – Mieszkańcy zasiedlający w przyszłości to miejsce, to nowe tchnienie, nowa rzeczywistość, którą buduje się na pamięci o pracy i tradycji dawnego zakładu. Cieszę się, że inwestor planuje zbudować tu nie tylko mieszkania, ale otwartą przestrzeń do spędzania czasu wolnego – podkreśla Kuczera.

Inwestor zamierza zachować elementy dawnej fabryki o najwyższej wartości architektonicznej i historycznej. Planowane jest pozostawienie części głównej hali, która ma stanowić łącznik pomiędzy przeszłością a przyszłością. Powstanie w niej przestrzeń interdyscyplinarna zaspokajająca potrzeby różnych użytkowników. Natomiast wybrane materiały z rozbiórki (takie jak cegła) zostaną wykorzystane w formie detali elewacyjnych lub elementów małej architektury.

– Naszym celem jest stworzenie miejsca spełniającego potrzeby mieszkaniowe, a także sprzyjającego pracy i spotkaniom towarzyskim. Zadbamy więc nie tylko o komfortowe mieszkania, ale też o szeroki wachlarz usług, otwarty charakter inwestycji i zielone zagospodarowanie terenu. Z tych atutów będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy osiedla, jak i całego Rybnika. Wierzymy, ze przywracając tę przestrzeń miastu, ponownie tchniemy w nią życie – mówi Jarosław Łysik, prezes zarządu w DE Estate. .

Obecnie trwają prace nad finalną koncepcją i projektem architektonicznym. Zakończenie etapu rozbiórki planowane jest na III kwartał 2023 roku.

powiązane artykuły:

Fot. M. Koczy/UM Rybnik
Lokalne 26 stycznia, 2023

W Zespole Szkół nr 3 przy ulicy Orzepowickiej w Rybniku otwarto wirtualną strzelnicę. Obiekt będz

Fot. M. Koczy
Lokalne 9 stycznia, 2023

Wkrótce ruszą roboty budowlane związane z budową mostu i wiaduktu w ciągu ulicy Mikołowskiej w Ry

fot. KMP w Rybniku
Lokalne 30 grudnia, 2022

Flota Komendy Miejskiej Policji w Rybniku właśnie wzbogaciła się o nowy oznakowany radiow

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3