Tabletki antykoncepcyjne bez e-Recepty?

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty

Redakcja

30 kwietnia 2023

Niezależnie od tego, czy przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne od lat, czy też zastanawiasz się nad rozpoczęciem ich stosowania, prawdopodobnie wiesz, że doustne środki antykoncepcyjne pomagają zapobiegać zajściu w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne bez recepty są w Polsce niemożliwe do uzyskania, ponieważ farmaceuci w aptece wydają je tylko na podstawie e-Recepty przepisanej przez lekarza.

W jaki sposób tak naprawdę działają tabletki antykoncepcyjne?

Wiele kobiet w dalszym ciągu może nie wiedzieć, w jaki sposób dokładnie działają tabletki antykoncepcyjne. W skrócie tabletki złożone wykorzystują hormony progestyny i estrogenu, aby powstrzymać jajniki przed uwolnieniem komórki jajowej każdego miesiąca. Z kolei tabletki zawierające tylko progestyny zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom, dostanie się do macicy.

Interesujące, prawda?

Jeśli kręcisz głową, że tak, to masz szczęście! Istnieje mnóstwo innych poważnie zadziwiających faktów, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o tym środku antykoncepcyjnym — od nieoczekiwanych korzyści do dziwnych rzeczy, które mogą sprawić, że będzie ona mniej skuteczna.

Oto kilka zaskakujących informacji, o tabletkach antykoncepcyjnych

Warto je mieć na uwadze:

  1. Mogą sprawić, że miesiączki będą bardziej komfortowe

Hormony w doustnych środkach antykoncepcyjnych działają w celu zapobiegania ciąży, ale mają one dodatkowy atut w postaci łagodzenia nieszczęśliwych objawów związanych z okresem. Oprócz łagodzenia silnego krwawienia, pigułka może pomóc zmniejszać skurcze miesiączkowe, walczyć z trądzikiem, a nawet powstrzymać migreny menstruacyjne.

  1. Niektóre leki mogą sprawić, że Twoje pigułki będą mniej skuteczne

Lekarze wiedzą, że niektóre antybiotyki mogą sprawić, że tabletki antykoncepcyjne, nie będą działać prawidłowo lub ich skuteczność ulegnie zmniejszeniu. Dlaczego? Antybiotyki mogą zwiększyć aktywność enzymów wątrobowych, które metabolizują niektóre pigułki, w tym pigułki antykoncepcyjne. Dlatego zawsze warto zaznaczyć każdemu lekarzowi, że przyjmujemy antykoncepcję, wtedy on dobierze pod to odpowiednie tabletki antykoncepcyjne bez recepty.

  1. Mogą one obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób

Doustne środki antykoncepcyjne mogą odgrywać rolę w zapobieganiu niektórym nowotworom. Kobiety, które brały pigułki, są mniej narażone na raka jajnika, raka endometrium oraz raka jelita grubego. Dodatkowo kobiety, które biorą tabletki antykoncepcyjne, mogą obniżyć ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów. Pigułki również zmniejszają utratę krwi co, może pomóc w zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza.

  1. Nie musisz robić sobie od nich przerwy

Czy kiedykolwiek słyszałeś, że długoterminowe stosowanie antykoncepcji jest dla Ciebie złe? Niektórzy ostrzegają, że przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych przez lata, może spowodować spustoszenie w Twojej płodności — nie jest to jednak prawdą. Kiedy zdecydujesz, że jesteś gotowa, aby spróbować zajść w ciążę, porozmawiaj z lekarzem o tym, kiedy powinnaś przestać brać pigułki.

  1. Możesz je przyjmować strategicznie, aby całkowicie pominąć miesiączkę

Większość miesięcznych opakowań pigułek zawiera 21 aktywnych tabletek z hormonami i siedem placebo. Kobiety dostają swój okres w tygodniu, w którym przyjmują pigułki placebo, ale jeśli pominą te pigułki i przejdziesz od razu do następnego opakowania, pominą również swój okres. Raz na jakiś czas jest to bezpieczną opcją.

Pamiętaj, że tabletki antykoncepcyjne bez e-Recepty, nie są możliwe do uzyskania w Polsce. Umów się na wizytę w gabinecie stacjonarnym lub na konsultacje online na platformie telemedycznej, aby porozmawiać z lekarzem. On dobierze idealny rodzaj antykoncepcji dla Ciebie.

powiązane artykuły:

Antykoncepcja
Artykuły 9 listopada 2022

Długie jesienno-zimowe wieczory sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu, tylko we dwoje. Jest to czas na

Hhjkhjhhh
Artykuły 11 lutego 2022

Trzeba przyznać, że dawne recepty nie należały do najwygodniejszych rozwiązań. Często aptekarze miel

Stethoscope gefde124ab 1920
Wiadomości 11 lipca 2022

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwk

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.6µg/m3