Lekarka rodzinna wystawiła blisko 2 tysiące recept, w których poświadczyła nieprawdę

Stethoscope gefde124ab 1920

Redakcja

11 lipca, 2022

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko dwóm kobietom oskarżonym o poświadczenie nieprawdy w receptach i kartotekach lekarskich oraz oszustwo na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia.

Śledztwo ruszyło  27 lutego 2017 roku, na skutek zawiadomienia złożonego, po przeprowadzonej kontroli, przez Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. W sierpniu 2020 roku śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Jak ustalili śledczy, lekarka rodzinna przyjmująca w przychodniach na terenie: Katowic, Będzina i Sosnowca, w okresie od stycznia 2012 roku do sierpnia 2016 roku, wystawiała recepty głównie na refundowany lek ,,Clexane’’ pacjentom, których stan zdrowia nie wymagał stosowania tego leku, jak też na rzecz pacjentów, którzy faktycznie przyjmowali lek, ale nie otrzymali wystawionych na ich nazwiska recept. 

-  Lekarka wystawiała  recepty za namową ówczesnej przedstawicielki medycznej firmy farmaceutycznej z którą współpracowała. Ta z kolei przekazywała recepty odpłatnie innym osobom, które je realizowały. W toku śledztwa ustalono, iż lekarka wystawiła 1.981 recept na rzecz około 500 osób, w których poświadczyła nieprawdę. Równocześnie w niektórych przypadkach lekarka poświadczała nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów na których nazwiska wystawiane były recepty. Na skutek tego nielegalnego procederu Narodowy Fundusz Zdrowia został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 716 tys. złotych, z tytułu wypłaconej nienależnie refundacji świadczeń medycznych - informuje katowicka prokuratura.

Śledczy przesłuchali ponad 600 świadków. W śledztwie przestawiono każdej z podejrzanych kobiet 1.982 zarzutów popełnienia przestępstw. Oskarżone przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyły wyjaśnienia. Wobec nich stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego. Na poczet przyszłych kar i środków karnych, w sprawie prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na łączna kwotę około 230 tys. złotych. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15 .

powiązane artykuły:

Pexels mart production 7088491
Lokalne 4 sierpnia, 2022

Lekarz przyjmując pacjentów prywatnie, bez ich wiedzy dopisywał fikcyjne wizyty i rzekome usługi lek

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3