Szanuj konduktora. To funkcjonariusz publiczny

Konduktor

Redakcja

10 czerwca 2024

Drużyna konduktorska, maszyniści i inni członkowie obsady pociągu są funkcjonariuszami publicznymi. Warto wiedzieć, że korzystają z ochrony prawnej i każdy akt agresji względem nich może skończyć się w sądzie.

Z ankiety przeprowadzonej przez związkowców wśród 53 pracowników Kolei Śląskich wynika, że często spotykają się z przejawami agresji ze strony pasażerów. 89 proc. ankietowanych stwierdziło, że do takich sytuacji dochodzi przynajmniej raz w tygodniu.

 Z relacji pracowników drużyn konduktorskich wynika, że najczęstszym powodem sytuacji konfliktowych jest brak biletu i opóźnienie pociągu. – mówi Tomasz Niedziela, wiceprezes zarządu Kolei Śląski ds. handlowych i dodaje: 
– Pojawia się też motyw odmowy przewozu roweru, alkohol i substancje psychoaktywne - podróżni pod ich wpływem potrafią być naprawdę agresywni.

Odrobina zrozumienia

Relacje konduktorów regionalnego przewoźnika są czasami porażające. 

„Zostałam opluta przez pasażera za to, że zgodnie z regulaminem doliczyłam mu dodatkową opłatę za brak zgłoszenia się po bilet”. 
Albo: 
„Zdarza się, że kiedy doliczamy opłatę dodatkową, tam   gdzie   nie   ma   kas   biletowych,   ale   są   biletomaty,   jestem dla podróżnych złodziejem”.
Na takie zachowania nie ma zgody. Mamy regulaminy i przepisy, w oparciu o które działamy. Zdecydowana większość pasażerów to rozumie ale zdarzają się tacy, którzy uważają, że konduktor albo kierownik pociągu jest po prostu złośliwy – mówi Andrzej Wasilewski, wiceprezes zarządu Kolei Śląskich ds. technicznych.

Zmiany sprzed roku

W czerwcu 2023 roku wprowadzono zmiany w ustawie o transporcie kolejowym obejmując ochroną członków drużyn konduktorskich, dyżurnych ruchu, nastawniczych, kierowników pociągu, zwrotniczych, ustawiaczy, manewrowych, rewidentów taboru, automatyków, toromistrzów, dróżników oraz pracowników utrzymania porządku wchodzących w skład obsługi pociągu. 

– W praktyce oznacza to tyle, że przedmiotem ochrony prawnokarnej jest nietykalność cielesna i godność osobista naszych pracowników podczas sprawowania przez nich czynności służbowych – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Przemysław Brych, znany online jako Konduktor Przemek przez pięć lat był konduktorem w Kolejach Śląskich, potem pracował jako kierownik pociągu.

Zespół konduktorski pracuje w bezpośrednim kontakcie z pasażerem. Mierzy się z trudnymi sytuacjami i szkoli się, jak na nie reagować. Sytuacje konfliktowe się zdarzają, a oni są na pierwszej linii frontu – mówi Przemysław Brych.

Kierownik pociągu ma prawo wyprosić uciążliwego pasażera

Musimy pamiętać, że nie tylko ważny bilet decyduje o tym że pasażer może podróżować pociągiem. 

– Kierownik pociągu jest odpowiedzialny za porządek na pokładzie i bezpieczeństwo podróżnych. W sytuacji, kiedy w pociągu znajduje się podróżny, który jest na przykład agresywny, kierownik ma prawo go wyprosić z pociągu – przypomina Tomasz Niedziela.

Pracownicy Kolei Śląskich podkreślają, że zapisy ustawy, która objęła ich rok temu ochroną, jako funkcjonariuszy publicznych są dla nich bardzo ważne i powinni o nich wiedzieć także pasażerowie.

– Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak ci, dla których pracujemy. Wozimy pasażerów do pracy, na weekendy, pracujemy w godzinach nocnych i w święta, żeby podróżni mogli dotrzeć do celu. Prosimy o szacunek i zrozumienie, że zdarzają się w naszej pracy sytuacje na które nie mamy wpływu – mówią.

powiązane artykuły:

Praca w kolejach slaskich
Lifestyle 16 lutego 2024

Koleje Śląskie zatrudniają już 61 konduktorów i 60 młodszych konduktorów. Nabór w ostatnich miesi

Symulator Koleje Slaskie
Lifestyle 14 sierpnia 2023

Koleje Śląskie zapraszają na przejażdżkę symulatorem pojazdu kolejowego. Symulator jest odzwierci

Trasa kolejowa gliwice rybnik
Lokalne 21 kwietnia 2024

9 czerwca Koleje Śląskie uruchomią codzienne połączenie między Rybnikiem i Gliwicami. To prawdziw

Max bilety kolei slaskich
Wiadomości 12 kwietnia 2024

Wspólna oferta Kolei Śląskich, GZM i Polregio wystartowała pilotażowo 1 marca tego roku. Porozumi

Wiadomości 20 marca 2024

Punktualność to jeden z atutów Kolei Śląskich. Regionalny przewoźnik w tym zakresie ma się czym p

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3