Sukces "Śląskie bez barier". Program aktywizuje osoby niepełnosprawne [WIDEO]

IMG 20221202 111614
Kastelik

Szymon Kastelik

2 grudnia 2022

"Śląskie bez barier" to pierwszy taki projekt w Polsce. Województwo śląskie we współpracy z samorządami, GOPR-em oraz innymi jednostkami. Jego celem jest zaktywizowanie osób niepełnosprawnych poprzez między innymi turystykę. - Niepełnosprawni też są obywatelami - komentuje ambasadorka programu.

2 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim podsumowano kolejny rok programu "Śląskie bez barier". To inicjatywa, która poprzez ruch, turystykę i aktywność fizyczną aktywizuje osoby niepełnosprawne i udowadnia, że są one pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. W program zaangażowały się samorządy z województwa śląskiego, m.in. Wisła i Szczyrk. Pomagają również ratownicy jurajskiej i beskidzkiej grupy GOPR, którzy regularnie organizują wycieczki dla osób niepełnosprawnych.

Marszałek Jakub Chełstowski podkreślił, że ma nadzieję na to, że "Śląskie bez barier" będzie kontynuowane w kolejnych latach. Dodatkowe pieniądze w budżecie na 2023 rok ma znaleźć nowa wicemarszałkini Anna Jedynak, która w urzędzie odpowiedzialna jest za turystykę. 

- Jesteśmy prekursorami na tle innych regionów, co mnie cieszy - komentuje Chełstowski.

Ambasadorką programu jest Dominika Kasińska, która działa w Sejmiku osób niepełnosprawnych oraz wzięła udział w popularnym telewizyjnym show. Cieszy się, że może pomagać innym. - Lubię nieść dobro dla osób niepełnosprawnych. Chcę mówić o osobach niepełnosprawnych. Są ważni. Mają prawo do marzeń, pracy, uczuć - dodaje Dominika Kasińska. 

WIĘCEJ:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3