Statystyki aborcji na świecie. Zobacz, które kraje są liberalne pod względem przerywania ciąży i jak wyglądają statystyki tego zabiegu

Klinika aborcyjna slask

Redakcja

2 maja 2022

Przerwanie ciąży to temat trudny nie tylko dla kobiety doświadczającej zabiegu. Aborcja bowiem jest tematyką, którą chętnie wykorzystuje polityka, a co za tym idzie, dzieli swoich wyborców na osoby za i przeciw. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat aborcji wykonywanej na całym świecie. Statystyki, podejście, możliwości oraz odpowiedzialność karna. Przeczytaj i dowiedz się, jakie podejście mają inne kraje i czy przerwanie ciąży to rzeczywiście taki temat tabu.

W którym kraju jest najwięcej aborcji?

Szacuje się, że współczynnik największej ilości aborcji na świecie przypada na Amerykę Południową i Afrykę.

Warto nie zapominać o Chinach, gdzie polityka rodzinna reguluje ilość posiadanego potomstwa. Jeśli chodzi o Europę, najbardziej liberalne podejście mają obywatele Czech, Szwecji, a także Holandii.

Zabieg usuwania ciąży nie jest także niczym wyjątkowym u naszych wschodnich sąsiadów, czyli w Rosji, na Ukrainie, na Białorusi i na Litwie.

Ile aborcji wykonuje się na świecie?

Podejście do zabiegu aborcji zmienia się sukcesywnie, a co za tym idzie, zmienia się polityka aborcyjna i prorodzinna poszczególnych krajów.

Zabieg aborcji wykonuje co 35 kobieta we wieku reprodukcyjnym (15-44 lata). Współczynnik podany jest na ilość 1000 kobiet. Jak pokazują dane, każdego roku współczynnik ten rośnie. Dzieje się tak z różnych powodów, do których za chwilę przejdziemy. Czytaj dalej.

Przyczyny aborcji na świecie

Zabieg usunięcia ciąży w Polsce jest w dalszym ciągu tematem tabu. O ile w naszym kraju powoli coś się zmienia, to na świecie usuwanie ciąży z powodu różnych czynników jest całkowicie na miejscu.

Zobacz, z jakich powodów kobiety decydują się na zabieg usunięcia ciąży. Czasem nie chodzi o ryzyko powikłania, czy zagrożenie życia matki. I to także jest okej.

Czynnik ekonomiczny

Czy wiesz, że ponad 75% kobiet jako czynnik usunięcia ciąży wskazało odpowiedzialność za osoby trzecie, w tym już urodzone dzieci?

Aborcja farmakologiczna przeprowadzona we wczesnym etapie ciąży jest najczęściej wykonywanym zabiegiem, ze względu na czynniki ekonomiczne.

Rodzice, którzy zdecydowali się usunąć ciążę z tych powodów, wskazują najczęściej:

 • brak środków do życia;
 • trudna sytuacja mieszkaniowa;
 • problemy w związku;
 • choroba dziecka lub jednego z rodziców.

Wpadka

Kolejnym czynnikiem, który jest jednym z najczęstszych powodów usunięcia ciąży, jest sytuacja przypadkowa, kiedy do ciąży dochodzi z powodu niesprzyjających okoliczności.

Mogą to być:

 • przerwana prezerwatywa;
 • brak przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej;
 • zaburzone czynności hormonalne jajników;
 • niewłaściwie zamontowana wkładka dopochwowa.

Niezgodność charakteru

Legalny zabieg usunięcia ciąży wykonywany jest także z powodu niedostatecznej relacji z partnerem/ojcem dziecka.

Wiele osób dopiero weszło w relację i nie jest to dobry czas na ciążę. W klinice aborcyjnej można legalnie usunąć ciążę na wczesnym etapie przy pomocy tabletek wczesnoporonnych i dzieje się tak dość często z powodu niedopasowania partnerów.

Czasem któraś strona po prostu nie jest gotowa na potomstwo.

Zagrożenie życia kobiety

Aborcja farmakologiczna na świecie wykonywana jest stosunkowo często z powodu zagrożenia życia kobiety. Usuwanie ciąży we wczesnym etapie przypomina z reguły obfitą miesiączkę.

O usunięciu ciąży w ten sposób decyduje lekarz. Aborcja farmakologiczna poprzedzona jest wcześniej badaniem USG. We większości krajów aborcji farmakologicznej z powodu powikłań i ryzyka dla matki można wykonać do 7-9 tygodnia ciąży.

Ciąża pozamaciczna stanowi ryzyko dla matki

Ciąża stanowi zagrożenie dla kobiety zawsze wtedy, kiedy jej rozwój może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych lub bezpośrednio do śmierci.

Aborcja ciąży pozamacicznej, to zabieg wykonywany metodą laparoskopową. Niestety ciąża pozamaciczna praktycznie zawsze prowadzi do jej usunięcia.

Wady płodu

Kolejnym ważnym powodem, który często prowadzi do usunięcia ciąży, są wady płodu. Usuwanie ciąży zagrożonej jest także jednym z najliczniejszych powodów, na podstawie których kliniki aborcyjne dokonują przerwania ciąży.

Zagrożenie życia matki oraz wady płodu, które uniemożliwią przeżycie dziecku, są głównymi podstawami do wykonania legalnej aborcji nawet w Polsce.

Do którego miesiąca ciąży aborcja jest legalna?

Poszczególne państwa mają własną politykę aborcyjną. Usunięciu ciąży prawie zawsze towarzyszą podstawowe wytyczne dotyczące ciąży wczesnej i późnej.

Na przykład aborcja w Czechach możliwa jest wyłącznie do 7 tygodnia ciąży. Zabieg przeprowadza się przy użyciu tabletek poronnych, a w razie potrzeby dokonuje się zabiegu chirurgicznego w celu dalszego doczyszczenia macicy, który odbywa się w znieczuleniu.

Tabletki wczesnoporonne to leki, które funkcjonują na podstawie ścisłych wytycznych. Stosowanie tabletek poronnych jest regulowane na całym świecie na podstawie dokumentacji medycznej, w związku z tym różne kraje posiłkują się podobnymi zasadami.

Aborcja farmakologiczna stosowana jest do maksymalnie 12 tygodnia ciąży. Po tym okresie ryzyko powikłań wzrasta i lekarze zalecają zabieg usunięcia ciąży metodą chirurgiczną.

Przerwanie ciąży — jak przebiega?

Jeśli szukasz informacji dotyczących konkretnego zabiegu, najlepszym miejsce do uzyskania szczegółowych wskazówek będzie wybrana klinika ginekologiczna.

Generalnie zabieg przerwania ciąży przebiega zawsze w podobny sposób. Mianowicie po umówieniu się na wizytę, otrzymasz zlecenie na badania.

Czego możesz spodziewać się podczas aborcji farmakologicznej?

Jeśli do terminacji ciąży zostaną wykorzystane tabletki poronne, najpierw przejdziesz USG, a także badanie krwi i moczu. Tabletki wczesnoporonne niosą ze sobą ryzyko krwotoku, lekarz musi więc być pewien, że przejdziesz zabieg bez uszczerbku na zdrowiu.

Terminacja ciąży w znieczuleniu ogólnym

W przypadku usunięcia ciąży metodą chirurgiczną, w klinice dostaniesz zlecenie na więcej badań. Aborcja w znieczuleniu ogólnym to zabieg, który kwalifikuje się, jako operacja. Usunięcie ciąży w uśpieniu trwa od 10 do 15 minut i jest całkowicie bezbolesne dla kobiety.

Po zabiegu możesz odczuwać dyskomfort, ponieważ usunięcie ciąży w ten sposób wiąże się z ingerencją lekarza do wnętrza macicy. Z całą pewnością pojawi się także krwawienie i skurcze.

Metody aborcji

Przejdźmy jeszcze do metod aborcji, wiele pacjentek z Polski poszukuje tego typu informacji.

Usuwanie ciąży czy to z użyciem tabletek wczesnoporonnych, czy też terminacja nieplanowanej ciąży w znieczuleniu ogólnym o ile przebiega podobnie, to każda klinika ginekologiczna ma swoje procedury, o których przeczytasz na stronie internetowej.

Aborcja farmakologiczna

Tabletki poronne lub tabletki wczesnoporonne, to zabieg, który ma najmniejszy wpływ dla zdrowia matki.

Przyjęcie preparatów doustnych powoduje zatrzymanie rozwoju płodu oraz skurcze macicy w wyniku czego dochodzi do obumarcia i wydalenia płodu. Krwawienie trwa kilka dni, a po dokonaniu zabiegu należy dokonać kontroli u lekarza.

Kiedy można zajść w ciążę, jeśli sięgnęłaś po tabletki poronne? Po przeprowadzonej aborcji w taki sposób możesz zajść w ciążę już od kolejnego cyklu jajeczkowania.

Zabieg usunięcia ciąży metodą laparoskopową — kiedy warto się zdecydować?

Klinika aborcyjna zawsze doradzi takie zabieg usunięcia ciąży, jeśli kobieta zaszła w ciążę pozamaciczną.

Zabieg laparoskopowego usuwania ciąży polega na wprowadzeniu narzędzi chirurgicznych do jamy brzucha przez małe otwory, bez potrzeby otwierania powłok brzusznych.

Zabieg laparoskopowy jest dużo bardziej bezpieczny i mniej inwazyjny, od regularnej operacji.

Zabieg usunięcia ciąży metodą chirurgiczną

Jeśli nie zgadzasz się na urodzenie dziecka i chcesz dokonać zabiegu usuwania ciąży po 12 tygodniu, to klinika aborcyjna zaproponuje zabieg wykonywany metodą chirurgiczną.

Usunięcie ciąży w uśpieniu i znieczuleniu ogólnym, pozwala na dokładne oczyszczenie jamy macicy. Warto podkreślić, że zabieg jest bezbolesny, a jeśli będziesz się dobrze czuła po wybudzeniu, klinika ginekologiczna zaoferuje Ci powrót do domu.

Aborcja w Europie, w których krajach klinika ginekologiczna przeprowadzi ją legalnie?

Wiele pacjentek z Polski szuka informacji, gdzie aborcja w Europie jest możliwa i legalna. Usunięcie ciąży możliwe jest we wielu krajach, a co najważniejsze, wcale nie musisz jeździć daleko, by móc skorzystać z pomocy tabletek poronnych.

Które kraje w Europie mają liberalną politykę aborcyjną?

Wiele pacjentek z Polski wybiera poniższe kraje, gdzie można uzyskać legalną pomoc:

 • Aborcja Czechy;
 • Terminacja ciąży w Niemczech;
 • Usuwanie ciąży na Słowacji;
 • Szwecja, Holandia;
 • Blok wschodni: Litwa, Ukraina, Rosja.

Ze względu na zbliżoną mentalność społeczną i rozwój medycyny, najchętniej wybierane kierunki aborcyjne to Czechy i Niemcy. Co ciekawe, wiele pacjentek z Polski może liczyć na bezpłatną aborcję w Niemczech. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Ile czeka się na aborcję w Czechach?

Aborcjach w Czechach dostępna jest od ręki. Kliniki ginekologiczne zapewniają dowóz, opiekę całodobową, a także wszystkie potrzebne badania. Prawdopodobnie też ze względu na bliskość naszych sąsiadów, polki bardzo lubią ten kraj i wybierają zabiegi właśnie tam.

Czy zabieg usuwania ciąży w Czechach jest legalny?

Zabieg usuwania ciąży w Czechach jest całkowicie legalny. Podobnie, jak w pozostałych państwach, ciążę możesz przerwać bez podawania przyczyny.

Dopiero na zaawansowanym etapie, terminacji dokonać można wyłącznie ze względu na wskazania medyczne lub z powodu ciąży będącej wynikiem czynu zabronionego.

Aborcja w Czechach — jak wyglądają koszty?

Koszty aborcji w Czechach są różne. Wszystko zależy od tego, czy skorzystasz z farmakologii, czy nie będzie powikłań.

Powinnaś przygotować się na koszt około 2 tysięcy złotych. Jeśli jesteś w potrzebie, a nie masz takiej kwoty, to warto wiedzieć, że wiele pacjentek z Polski może liczyć na pomoc fundacji działającej na rzecz kobiet, które pomaga uzyskać dostęp do darmowego zabiegu.

Czy Polka może usunąć ciążę w Czechach?

Wbrew powszechnej opinii możesz legalnie usunąć ciążę w Czechach. Musisz mieć jedynie ubezpieczenie lub zapłacić za zabieg z własnej kieszeni.

W wyniku zabiegu nie grożą Ci żadne sankcje karne ani na terenie Czech, ani na terenie Polski.

Aborcja na życzenie w Niemczech

Aborcja w Czechach, to niejedyna opcja wyboru. Możliwość z korzystania z tabletek poronnych, a także z innych zabiegów terminacji ciąży dostępna jest także na życzenie polek i w Niemczech.

Usuwanie ciąży w Niemczech — do którego tygodnia ciąży?

W Niemczech obowiązuje zasada, że kobieta może skorzystać z tabletek poronnych do 7 tygodnia ciąży. Po tym terminie możliwa jest aborcja chirurgiczna, która zostanie wykonana na podobnych zasadach (bez podania przyczyny) do 12 tygodnia od zapłodnienia.

Po 12 tygodniu terminacja może zostać przeprowadzona z powodów medycznych.

Ile kosztuje zabieg usunięcia ciąży w Niemczech?

Koszt zabiegu w Niemczech może wahać się od 400 do 1000 euro. Możliwe jest także, że zabieg będzie bezpłatny, a pomoc taką możesz uzyskać w stowarzyszeniu Ciocia Basia.

Aby uzyskać pomoc, skontaktuj się ze stowarzyszeniem.

Jakie badania należy wykonać przed przerwaniem ciąży?

Jeśli nie masz jeszcze żadnych badań, nie martw się. Zgłoś się do kliniki, a lekarz zleci potrzebne czynności, zanim przystąpisz do zabiegu.

Ile trwa zabieg?

Zabieg terminacji trwa od 5 do 10 minut. Jeśli zdecydujesz się na aborcję farmakologiczną, musisz liczyć się z kilkudniowym krwawieniem.

Co należy ze sobą zabrać, jeśli chcesz wykonać legalną aborcję za granicą?

Zabierz ze sobą wszystkie dokumenty, które wygenerowały się od początku ciąży oraz zaświadczenie ubezpieczenia i dowód osobisty.

Spakuj wyniki badań, potrzebną odzież, kontakt do najbliższych osób.

Zalecenia przed zabiegiem

Przed samym zabiegiem nie należy jeść. Możesz napić się niedużo wody. Mowa tu oczywiście o znieczuleniu ogólnym.

Nie musisz przygotowywać się specjalnie do aborcji farmakologicznej.

Zalecenia po zabiegu

Dużo wypoczywaj, jedz dobrze i nawadniaj organizm. Możesz się czuć osłabiona, zadbaj o zbilansowaną dietę, relaks i dużo snu.

Jak skontaktować się z kliniką za granicą?

Kontakt z klinika nie stanowi żadnego problemu, ponieważ większość placówek posiada strony napisane w języku polskim.

Na terenie kliniki spotkasz personel mówiący w naszym języku, możesz także poprosić o tłumacza.

Czy można dokonać legalnej aborcji w Polsce?

Obecnie aborcja w Polsce jest możliwa, niestety z powodu zawiłego stanu prawnego niechętnie wykonywana przez lekarzy.

To właśnie z tego powodu turystyka aborcyjna kwitnie.

W jakich przypadkach aborcja w naszym kraju jest możliwa?

W Polsce dokonasz legalnego zabiegu, jeśli ciąża zagraża Twojemu życiu.

Kiedy można ponownie zajść w ciążę po wykonanym zabiegu aborcyjnym?

Jeśli zabieg nie spowodował żadnych powikłań, możesz zajść w ciążę już następnego dnia cyklu. Warto jednak dać sobie trochę czasu, by dojść do siebie po trudnych chwilach.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.2µg/m3 PM2.5: 13.5µg/m3