Sprawniejsze połączenie Katowice–Rybnik. Przebudowa wiaduktu w Mikołowie

Nhgfewthn

Redakcja

2 listopada, 2022

Przebudowany wiadukt kolejowy w Mikołowie zapewni sprawne i bezpieczne przewozy na linii Katowice–Rybnik. Poprawią się warunki na drodze. Na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wykonawca rozpoczyna prace za 12 mln zł. Finansowanie zapewniają środki budżetowe.

Rozpoczyna się przebudowa wiaduktu kolejowego w Mikołowie przy ul. Konstantego Prusa. Efektem prac będą sprawniejsze przejazdy pociągów. Obiekt zostanie dostosowany do jazdy cięższych składów. Poprawi się komunikacja drogowa w centrum miasta.

Pod wiaduktem zostanie zbudowana droga z czterema pasami jezdni, chodnikiem i ścieżką rowerową.

Likwidacja „wąskiego gardła” usprawni komunikację w mieście.

Stary obiekt zostanie rozebrany. Tymczasowa konstrukcja pozwoli utrzymać ruch pociągów po jednym torze. W obszarze sąsiedniego wybudowany będzie nowy obiekt, ułożone tory i zamontowana siec trakcyjna.

Będzie nowa konstrukcja obiektu w formie łuku, o szerokości 28 m. Na wiadukcie pozostaną trzy tory.

Szeroki zakres prac wymaga zmian w komunikacji.

Od 27.04 do 26.05 podróżni skorzystają z zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Katowice – Orzesze Miasto. Pociągi pojadą zmienioną trasą przez Tychy, Wyry i Łaziska Średnie.

W ruchu drogowym zostaną wyznaczone objazdy. Utrzymane będzie przejście dla pieszych. Koordynację prac przy wiadukcie uzgodniono z Miastem.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają zadanie pn. „Przebudowa wiaduktu kolejowego w km 8,862 linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Wartość prac to 12 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie prac zaplanowano w IV kwartale 2022 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.9µg/m3 PM2.5: 29.8µg/m3