Sprawa do załatwienia w ZUSie? Nie musisz wychodzić z domu

Pexels buro millennial 1438081

Redakcja

24 października, 2022

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza nowy model załatwiania spraw - już nie tylko w placówce, ale i podczas e-wizyty. Daje ona możliwość spotkania się z pracownikiem za pomocą wirtualnej rozmowy i wyklucza tym samym nagminne pomyłki z tytułu wypełnienia złego druczku.

Teraz nie musisz wychodzić z domu, aby załatwić sprawę w ZUS. Możesz spotkać się z pracownikiem tej instytucji przez internet – podczas e-wizyty. Potrzebujesz tylko komputera, tabletu lub telefonu połączonego do sieci internetowej oraz działającymi kamerką, głośnikiem i mikrofonem. W ten sposób załatwimy sprawy emerytalne, ubezpieczeniowe, dotyczące świadczeń rodzinnych, czy rozliczanie firmy. 

 Wystarczy wejść na stronę https://www.zus.pl/e-wizyta i wybrać placówkę ZUS, do której klient należy lub tą, w której ma sprawę do załatwienia w przypadku rent lub emerytur z zagranicy.  Wybór „własnej” placówki ZUS ma znaczenie.

- Jest to ważne wtedy, gdy chcemy załatwić swoją indywidualna sprawę. Konsultant w naszym miejscu zamieszkania ma dostęp do naszych danych, a my możemy być bardzo daleko od domu, a i tak uzyskamy informacje. Stąd też będąc na wakacjach w Meksyku, możemy spytać o postęp naszej sprawy w ZUS w Zabrzu, czy w Chorzowie, jeśli któraś z tych placówek jest naszym Oddziałem ZUS i kontynuować swój urlop – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS . 

Podczas rezerwacji rozmowy online podajemy swoje dane, wybieramy dogodny dla siebie dzień (e-wizyty odbywają się w dni pracy urzędu) i godzinę w przedziale od godz. 9.00 do godz. 14.00. Kolejnym krokiem to wybór tematu spotkania. Z e-wizyty dostosowane są także od osób niesłyszących, ponieważ mogą odbywają się w języku migowym (PJM). Jeśli chcemy skorzystać z takiej opcji przy rezerwacji należy to zaznaczyć. Ważne jest, by na etapie rezerwacji podać prawidłowy numer telefonu komórkowego i adres email, gdyż na godzinę przed spotkaniem, na podany adres emaila zostanie wysłany link do rozmowy.  

Co ważne, żeby  uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. Dla chronienia wrażliwych danych w e-wizycie może brać udział osoba trzecia, tylko jeśli jest opiekunem faktycznym lub prawnym.

Podczas rozmowy online możemy załatwić bardzo wiele spraw, niemalże z każdego obszaru. Można ustalić warunki układu ratalnego, założyć indywidualne konto na platformie internetowej ZUS, zmienić numer bankowego konta, uzyskać pomoc w wypełnieniu, czy uzupełnieniu dokumentów, złożyć niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń (zaświadczenie zostanie wysłane na adres zapisany na koncie klienta w ZUS), skorzystać z usług doradcy emerytalnego, który w specjalnym kalkulatorze emerytalnym może wyliczyć prognozowaną kwotę przyszłej emerytury lub po prostu dowiedzieć się na jakiem etapie jest załatwienie sprawy.

E-wizyty to jedna z kilku form kontaktu z ZUS. Osoby, które wolą bezpośredni kontakt w urzędzie, mogą również korzystać z umawiania wizyt w placówce ZUS. Mogą taką osobiste spotkanie umówić korzystając ze swojego profilu PUE ZUS i wybierając opcje „Rezerwacja wizyt” lub zarezerwować taką wizytę w ZUS przez telefon. Numery telefonów do takiej rezerwacji znajdziemy na stronie www.zus.pl, w zakładce „Kontakt”.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.4µg/m3 PM2.5: 30.5µg/m3