Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Urodziny legendy śląskiej piłki!

Wiadomości
77 urodziny świętuje dzisiaj legenda śląskiej piłki, Jan Banaś. Były wybitny zawodnik związany był z Polonią Bytom oraz z Górnikiem Zabrze.

Z wykształcenia technik górniczy, na boisku grał na pozycji prawoskrzydłowego. Karierę piłkarską zaczynał w AKS Mikołów (1956-1958). Od 1959 roku, przez trzy lata reprezentował barwy Zrywu Chorzów, skąd był powoływany do juniorskiej reprezentacji Polski.

Karierę ligową rozpoczął w 1962 roku w barwach Polonii Bytom, w której występował do roku 1969 (z którtką przerwą związaną z incydentem po meczu Pucharu Intertoto)

CZYTAJ TAKŻE - Pomoc finansowa PZPN dla klubów

W 1969 przeszedł do Górnika Zabrze, w barwach, którego zdobył dwa tytuły mistrza Polski (1971, 1972) i trzy Puchary Polski (1970, 1971, 1972). Z Górnikiem występował także z powodzeniem w europejskich pucharach – przyczynił się do awansu zespołu do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. W drużynie z Zabrza rozegrał łącznie 170 oficjalnych meczów, w tym 124 w ekstraklasie i 20 w pucharach europejskich.

W 1975 Banaś zdecydował się wyjechać za granicę. Grał początkowo w polonijnych klubach w Chicago (Wisła, Polonia, Eagles), skąd przeniósł się do Francji. 

W reprezentacji Polski zaliczył 31 oficjalnych spotkań, zdobywając w nich 7 bramek

Jako piłkarz Banaś imponował świetnym wyszkoleniem technicznym, prezentował podczas gry sztuczki techniczne za co był uwilbiany. Posiadał znakomity przegląd sytuacji i potrafił strzelać bramki w nieprawdopodobnych sytuacjach.

Życie i historia Jana Banasia stały się przedmiotem filmu w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego pt. "Gwiazdy". Ekranizacja losów piłkarza ze Śląska ukazała się w 2017 roku. 

foto: gornikzabrze.pl