Sosnowiec testuje wyprodukowany w Polsce autobus wodorowy

Autobus wodorowy w sosnowcu

Redakcja

21 lutego 2024

PKM Sosnowiec rozpoczął kilkudniowe testy polskiego autobusu wodorowego NesoBus. To polska marka autobusów należąca do grupy spółek: Grupa Polsat Plus i ZE PAK.

Dwunastometrowy autobus, który może zabrać na pokład do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących, będzie testowany na trzech liniach 160S, 813 i 84. 

Lubimy sprawdzać nowe rozwiązania. Mamy już kilkadziesiąt autobusów elektrycznych, typu plug-in czy hybryd. Teraz czas sprawdzić możliwości autobusu napędzanego wodorem – wyjaśnia Marek Pikuła, prezes PKM-u Sosnowiec.

Autobus jest bardzo efektywny - zużywa około 8 kg wodoru na 100 km. Ma zasięg do 450 km, a samo tankowanie trwa zaledwie 15 minut.

Polski autobus wodorowy NesoBus miał swoją premierę 30 maja 2022 roku. Od tego czasu przemierza Polskę. Teraz przyszła pora na testy w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Bardzo czekam na wyniki i raport przygotowany przez PKM Sosnowiec. Sam pojazd prezentuje się bardzo dobrze. Co najważniejsze, to zeroemisyjny pojazd, który nie emituje spalin i oczyszcza powietrze – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
- Autobus wodorowy tak naprawdę jest autobusem elektrycznym. Posiada własną „mini-elektrownię". Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca na bieżąco silniki elektryczne. Nie ma żadnego procesu spalania – opisuje Maciej Nietopiel, prezes NesoBusa, wiceprezes zarządu w ZE PAK SA.
- To bardzo komfortowy autobus, który łatwo się prowadzi. Można go porównać do klasycznego autobusu elektrycznego – opowiada Robert Kazimirski, kierowca PKM Sosnowiec, który testuje pojazd.

W zbiornikach NesoBusa znajduje się zielony wodór. Wytwarzany jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym autobus emituje z rury wydechowej jedynie parę wodną, która pod wpływem temperatury przeistacza się w wodę.

- NesoBus jest idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców miast, likwiduje emisję trujących substancji – poza CO2 to przede wszystkim tlenki azotu czy pyły, w szczególności drobne pyły PM 2,5 – dodaje prezes Nietopiel.

powiązane artykuły:

Las zagórski
Lokalne 20 lutego 2024

Ponad 14 ha Lasu Zagórskiego ze stawami Herbatka i Cioch będzie objęte ochroną. Trwają uz

04 modrzejowska
Lokalne 1 lutego 2024

Właśnie rozpoczyna się 6. edycja programu "Lokal na kulturę" w Sosnowcu. Miasto szuka naj

Krem pod oczy wart wyróbowania
Lifestyle 19 lutego 2024

Troska o delikatną skórę wokół oczu to kluczowy element rutyny pielęgnacyjnej dla wielu z nas. W

Skin streaming na skore
Lifestyle 20 lutego 2024

Skin streaming, czyli moda na zupełnie inną pielęgnację ciała zainicjowana przez influencerki sp

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.4µg/m3 PM2.5: 10.7µg/m3