Tak wyglądają mobilne płuca po zaledwie 5 dniach w Sosnowcu!

mobilne płuca w sosnowcu

Redakcja

24 listopada, 2022

W centrum Sosnowca 18.11.2022 w ramach kampanii „Sprawdź czym oddychasz! Zmień to! stanęła instalacja Mobilnych Płuc, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w regionie. To jak wyglądają płuca po zaledwie 5 dniach budzi niepokój. 

Zaledwie 5 dni wystarczyło by Mobilne Płuca zmieniły kolor z białego na szary i brudny. 

Widok jest przykry i niepokojący. Tym oddychamy każdego dnia przez prawie 6 miesięcy w roku. Jest to dla nas sygnał, iż jeszcze wiele pracy przed nami, przede wszystkim przed samorządami i instytucjami rządowymi. Należy kłaść nacisk na wsparcie zeroemisyjnych źródeł ogrzewania i rozwój odnawialnych źródeł energii. Zanieczyszczenia, które osiadają na Mobilnych Płucach zamieniając je w szare i brudne są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Pyły PM10, PM2,5 wpływają niezwykle negatywnie na nasz układ oddechowy, na układ krążenia. Negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu można wymienić wiele – podkreśla Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Istotny elementem wyposażenia Mobilnych Płuc są czujnik mierzący stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 pokazujący na bieżąco jakość powietrza, którym oddychamy przebywając na zewnątrz. 

Ostatnio stężenia pyłu PM10 przekroczyły normę i sięgnęły 70mg/m3 podkreśla Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Patrząc na instalację i to jaką barwę przybrały Mobilne Płuca, nie można przejść obojętnie. Widok mocno niepokoi i skłania do podejmowania priorytetowych działań w ramach ochrony powietrza i środowiska.

powiązane artykuły:

Mobilne Pluca 18 11 2022
#EkoSilesia 18 listopada, 2022

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddyc

Csm Pluca Oswiecim 8 mini 65d7e47b21
#EkoSilesia 15 listopada, 2022

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddyc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3