Śmierć górnika w KWK Chwałowice. Cztery osoby zatrzymane

35 743495

Redakcja

6 lutego, 2023

Policja na wniosek prokuratury zatrzymała czterech pracowników dozoru. Usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci w sprawie tragedii, do której doszło w KWK Chwałowice 19 listopada 2021 roku.

19 listopada 2021 roku w KWK Chwałowice w Rybniku około godziny 9.30 doszło do wypadku, w którym zginął 29-letni górnik. Rannych zostało jeszcze dwóch pracowników, którzy znajdowali się pod ziemią. 

- W dniu 19 listopada 2021 r., na zmianie rozpoczynającej się o godzinie 600, kontynuowano podawanie mieszaniny odpadów z wodą za tamę TI 72, a do kontroli tamy TI 73 skierowano dwóch pracowników oddziału wentylacji. Ponadto jednego pracownika wyznaczono do obsługi przenośnika taśmowego typu Intermet-1200 w pochylni zbiorczej na „W”/III. Około godziny 934, po podaniu mieszaniny 120 Mg odpadów i 90 m3 wody, nastąpiło przerwanie tamy izolacyjnej TI 73. Spowodowało to wdarcie się mieszaniny odpadów z wodą do przekopu pochyłego 11 a/III, a następnie jej przemieszczenie wraz elementami wyposażenia wyrobisk do pochylni zbiorczych na „E”/III i na „W”/III w pokładzie 408/1. Skutki dynamicznego oddziaływania przemieszczającej się wraz z elementami wyposażenia wyrobisk mieszaniny odpadów z wodą objęły trzech wyżej wymienionych pracowników - czytamy w raporcie Wyższego Urzędu Górniczego.

29-letni górnik został porwany przez przemieszczającą się wraz elementami wyposażenia wyrobisk mieszaninę odpadów z wodą. Pomimo szybkiej akcji ratowniczej, nie udało się go uratować.

Według raportu ze zdarzenia, do tragedii mogło dojść z winy człowieka. Rybnicka prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. 16 i 31 stycznia 2023 roku policjanci z Zespołu do spraw Katastrof Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali czterech pracowników dozoru górniczego w kopalni. Byli odpowiedzialni za nadzór nad pracami związanymi z doszczelnieniem zrobów w likwidowanej ścianie.

Zatrzymani w wieku od 30 do 55 lat usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, w związku z narażeniem życia lub zdrowia pracowników. Prokurator zastosował wobec nich policyjny dozór oraz zakaz pełnienia funkcji kierowniczych związanych z nadzorem nad pracownikami. Grozi im do 5 lat więzienia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3