Historia błędnego rycerza i jego wiernego giermka Sancha Pansy. Spektakl "Don Kichot" już 11 lutego w Bytomskim Centrum Kultury

Don Kichot w Operze Śląskiej

Redakcja

6 lutego 2023

W lutym nie zabraknie wrażeń dla miłośników tańca, bowiem 11 lutego o godzinie 18:00  w Bytomskim Centrum Kultury pojawi się „Don Kichot”! Balet w trzech aktach i pięciu obrazach ma w sobie wiele humoru i przygód, a barwne kostiumy i choreografie na najwyższym poziomie to klucz do opowiedzenia historii błędnego rycerza i jego wiernego giermka – Sancha Pansy.

Spektakl, inspirowany legendarną powieścią Miguela Cervantesa, po szesnastu latach powrócił na deski Opery Śląskiej w kwietniu 2019 roku.

Błędny rycerz i jego wierny giermek Sancho Pansa, wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri. Dziewczyna ma już bogatego pretendenta do swojej ręki i… surowego ojca, dla którego ważne jest to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio jednak liczy, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc. Zwłaszcza, że widzi w Kitri swoją ukochaną, wymarzoną Dulcyneę…

Balet ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespoło­wych. Dotyczy to zarówno prezentacji w tańcach charakterystycznych typu cygański oraz tańce hiszpańskie jak fantango, seguidilla czy bolero. Jednocześnie mamy tu w pełni przedstawiony taniec klasyczny o najwyższym poziomie techniki.

Libretto: Marius Petipa według powieści Miguela Cervantesa

balet w 3 aktach - pięciu obrazach

Czas trwania: 2 godz. 30 minut - 2 przerwy

inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński

dyrygent: Agnieszka Nagórka

opracowanie choreografii „Driad" i przekaz pas de deux według Mariusa Petipy: Liliana Kowalska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.1µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3