Skarbówka zatrzymała w Sosnowcu ponad 80 litrów płynów do papierosów elektronicznych

Article

Redakcja

23 kwietnia, 2023

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach sprawdzili jeden ze sklepów z branży VAPE na terenie Sosnowca zajmujących się sprzedażą internetową płynów do papierosów elektronicznych.

Po otrzymaniu zamówionej przesyłki okazało się, że zakupiony towar to płyny do papierosów elektronicznych, które nie posiadają polskich znaków akcyzy. W związku z tym przeprowadzono kontrolę, w wyniku której zatrzymano ponad 80 litrów płynów do papierosów elektronicznych. Dodatkowo wyszło na jaw, że w sklepie były wytwarzane i rozlewane podobne płyny.

- Gdyby towar trafił na rynek, to straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia w podatku akcyzowym wyniosłyby blisko 90 tys. zł. Śląska KAS przypomina, że wytwarzanie, przetwarzanie oraz rozlewanie wyrobów objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Za produkcję płynu do papierosów elektronicznych nie uznaje się wytwarzanie tego płynu przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwie domowym na własne potrzeby - informuje izba skarbowa w Katowicach.

Zamieszanym w proceder grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności albo obie te kary łącznie.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 14.3µg/m3