W Siemianowicach Śląskich zaległości czynszowe w lokalach komunalnych wynoszą obecnie ponad 60 milionów złotych. Chcąc być fair w stosunku do tych mieszkańców, którzy regulują swoje zobowiązania czynszowe, władze miasta podjęły decyzję, by zastosować takie środki, które skutecznie zmobilizują dłużników do uregulowania zaległości.
W Siemianowicach Śląskich wysyłane są pisma do tych mieszkańców, którzy zalegają z opłatami czynszowymi. Informują one o konieczności stawienia się w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej celem ustalenia sposobu spłaty bieżącego zadłużenia oraz poinformowania o krokach, jakie zostały podjęte, celem spłaty zadłużenia.
– Zauważamy, że coś w tym temacie powoli zaczyna się dziać – mówi Anna Dolny, Naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej. – Do dłużników powoli dociera, że nie będzie taryfy ulgowej w kontekście tak olbrzymiego długu czynszowego – dodaje.
Miasto uruchomiło szereg instrumentów dyscyplinujących dłużników. Wśród nich są m.in. wpis do Krajowego Rejestru Długów, który skutecznie potrafi utrudnić codzienność czy uruchomienie procedury eksmisyjnej.
– Chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, iż ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r. pozwala nam na eksmitowanie dłużników do lokali zastępczych, tzn. lokali o obniżonym standardzie – mówi Anna Dolny – Oznacza to, że np. ubikacja może być w obrębie budynku, zaś samo mieszkanie nie musi być wyposażone w urządzenia służące do przygotowania czy podgrzania posiłku – dodaje.
W związku z tym urzędnicy Wydziału Gospodarki Lokalowej rozpoczęli przygotowywanie pomieszczeń tymczasowych celem realizacji wyroków, w których Sąd nie przyznał dłużnikowi uprawnienia do najmu socjalnego lokalu.
Źródło: UM Siemianowice Śląskie