Najstarsza wieża ciśnień w Gliwicach przejdzie metamorfozę. Powstanie w niej klubo-kawiarnia

Fot K Krzemiński P Wi K Gliwice 15

Redakcja

11 czerwca, 2023

Zabytkowy obiekt, będący własnością Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, zyskał właśnie nowego dzierżawcę, który – oprócz odrestaurowania wiekowej budowli i nadania jej nowego charakteru – ma także pomysł na zagospodarowanie sąsiadującego z nią zbiornika wodnego, będącego własnością miasta.

Wieża ciśnień przy ul. Leśnej w Gliwicach, to najstarsza w mieście budowla tego typu. Powstała w 1894 roku. Obiekt, będący własnością PWiK, od wielu lat nie jest już wykorzystywany. Budynek wymaga remontu, a jego utrzymanie generuje koszty. Wkrótce sytuacja ta ma się jednak zmienić, ponieważ znalazł się inwestor, który zamierza tchnąć w wieżę drugie życie. Jest nim Artur Wachtarczyk, właściciel firmy ART-ENERGY z Gliwic, który 1 czerwca zawarł z miejską spółką umowę dzierżawy działki nr 846, na której znajduje się wieża. Będzie zarządzał obiektem przez najbliższe 10 lat.

Na początek – oprócz rewitalizacji zabytku – przedsiębiorca zamierza uruchomić w nim klubo-kawiarnię. Na dwóch poziomach wieży ma powstać przestrzeń dla ok. 150 gości. Mają się tam odbywać występy artystyczne i wydarzenia kulturalne. Jak zapowiada nowy dzierżawca – wszystkie prace będą prowadzone w porozumieniu z Konserwatorem Zabytków, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w historyczny charakter obiektu, a jednocześnie zapewnić jego funkcjonalność. Pierwsza impreza w tym miejscu miałaby zostać zorganizowana już pod koniec października bieżącego roku.

Oprócz ambitnych planów wobec zabytkowej wieży ciśnień, nowy inwestor ma także pomysł na zagospodarowanie sąsiadującej z nią działki nr 847, na której znajduje się zbiornik wodny z początku XX wieku, którego właścicielem jest Miasto Gliwice. Aby usprawnić proces dzierżawy terenów pod wspólną inwestycję – miasto podjęło decyzję o przekazaniu PWiK wspomnianej nieruchomości, w zamian za należącą do spółki działkę przy ul. Zbożowej, której wybór nie jest przypadkowy. W rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej powstaje bowiem obecnie miejskie osiedle mieszkalne. W planach jest także żłobek i przedszkole. To właśnie na ich potrzeby miasto chce pozyskać działkę, na której planuje zbudować plac zabaw i teren rekreacyjny.

Na zamianie działek skorzystają zatem wszystkie strony: miasto, PWiK oraz inwestor, ale także – a może przede wszystkim – mieszkańcy Gliwic, którzy dzięki takiej decyzji zyskają nie tylko nowe miejsce spotkań, ale także plac zabaw i przestrzeń do rekreacji.

Uchwała w sprawie zamiany działek ma zostać podjęta przez gliwickich radnych podczas najbliższej Sesji Rady Miasta, 15 czerwca.

powiązane artykuły:

Obwodnica 10 Mosquidron DJI 0240
Lokalne 10 czerwca, 2023

Półroczne prace przy budowie ostatniego fragmentu obwodnicy zachodniej – od ul. Daszyński

fot. D. Nita-Garbiec / UM w Gliwicach
Lokalne 31 maja, 2023

30 maja kolejne gliwickie rodziny odebrały klucze do miejskich mieszkań w budynku przy ul

UM Kamerunki PSZOK fot D Nita Garbiec 057 0
Lokalne 30 maja, 2023

Do owiec kameruńskich „koszących” trawę na zrekultywowanych terenach składowiska odpadów

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3