Savoir-vivre w pociągach, czyli o czym pamiętać by podróżowało nam się przyjemniej

Savoir-vivre w pociagu

Redakcja

28 stycznia 2023

Spotkaliście się kiedyś z nieuprzejmym podróżnym, bądź zachowaniem, które przeszkadzało Wam, w spokojnej podroży? Czasem nasze codzienne przyzwyczajenia mogą stanowić kłopot dla innych podróżujących i mimo że nie łamią regulaminu przejazdu pociągami Kolei Śląskich, mogą przeszkadzać innym użytkownikom transportu kolejowego. Szybko i łatwo przybliżymy Wam podstawowe zasady kolejowego savoir-vivre.

Przede wszystkim pamiętajmy o miejscach przeznaczonych dla matek z dzieckiem, kobiet w ciąży, osób starszych oraz miejsc dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Ich oznaczenie znajdziecie w postaci znaków umieszczonych nad wyżej wymienionymi miejscami. W przypadku, gdy zajmujemy jedno z takich miejsc, postarajmy się ustąpić, gdy dostrzeżemy osoby, dla których przeznaczone są wspomniane lokalizacje.

Gdy wyznaczone miejsca są zajęte, a mamy taką możliwość, widząc kobiety w ciąży lub osoby starsze, ustępujemy miejsca. To oczywista wiedza, ale jednak warto wspomnieć o tym codziennym geście, szczególnie gdy większość trasy spędzamy zatopieni w lekturze lub surfując w mediach społecznościowych. Transport kolejowy jest o wiele wygodniejszy, niż tramwaj lub autobus, ale jednak to właśnie podstawowy savoir-vivre każe nam udostępnić miejsca osobom, które mogą tego najbardziej potrzebować.

Wyruszając w podróż, warto zaopatrzyć się w słuchawki, aby nie przeszkadzać innym podróżującym. Słuchanie głośnej muzyki lub prywatnych rozmów, a w szczególności w trybie głośnomówiącym to nie najlepszy pomysł. Podobnie kwestia wygląda z trzymaniem bagaży na miejscach siedzących. Jeżeli podróżujemy z większymi przedmiotami, powinniśmy umieścić je na półkach nad siedzeniami. Nie tylko określa to regulamin przewozu, ale jest to także wyraz szacunku dla innych podróżnych oraz uniknięcie kłopotliwych sytuacji, gdy wsiada większa liczba osób. Pamiętajmy, że transport publiczny to dobro wspólne, które pozwala nam komfortowo, ekologicznie oraz taniej podróżować w szczególności w obszarze mocno zurbanizowanym. Z tego powodu dbajmy o wygląd pociągów, którymi podróżujemy. Nie kładziemy butów na siedzeniach, nie uszkadzamy tapicerek, stolików, ale także gniazdek elektrycznych!

Savoir-vivre w pociągu to jednak coś więcej niż tylko codzienne dbanie o wspólny komfort podróży. To także wiedza o bezpieczeństwie w pociągu. Pamiętajcie, że w każdym pociągu Kolei Śląskich znajdują się defibrylatory AED, dzięki którym nawet nie posiadając żadnej wiedzy medycznej, możecie pomóc w nagłej sytuacji.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3