
Po wielu latach do Czeladzi sądownictwo wraca do Czeladzi. 2 października oficjalnie otwarto Sąd Rejonowy w tym mieście.
W uroczystości otwarcia Sądu Rejonowego w Czeladzi uczestniczyli wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, przedstawiciele samorządu i parlamentarzyści. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, powołujące Sąd Rejonowy w Czeladzi w powiecie będzińskim, obowiązuje od 1 października.
Siedziba sądu znajduje się w budynku należącym do Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Kombatantów, który został wydzierżawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości na 10 lat. Budynek przeszedł gruntowny remont. Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wykupienie budynku na własność lub budowę nowej siedziby sądu. Miasto deklaruje gotowość przekazania miejskich gruntów pod taką inwestycję.
– Jednym z najistotniejszych aspektów zapewnienia obywatelowi dostępu do sądu, obok dobrze wykształconej kadry, jest odpowiednie ukształtowanie struktury sądownictwa powszechnego na każdym szczeblu – powiedziała wiceminister Katarzyna Frydrych. – Po trzynastu latach sądownictwo wraca na teren Czeladzi, a Czeladź staje się kolejnym punktem wymiaru sprawiedliwości na mapie Polski – dodała.
W Sądzie Rejonowym w Czeladzi rozpatrywane będą sprawy związane z postępowaniami karnymi, cywilnymi oraz sprawy rodzinne i dotyczące nieletnich. W nowej jednostce będzie pracowało 9 sędziów, 2 referendarzy, 3 asystentów, 6 kuratorów i 27 urzędników. Będzie zajmował się sprawami mieszkańców Czeladzi, Wojkowic oraz gminy Bobrowniki.
- Dzisiaj znowu Czeladź ma własny, samodzielny Sąd Rejonowy, dzięki któremu rośnie ranga i prestiż naszego miasta ale co najważniejsze dodatkowy sąd w naszym powiecie powinien znacząco skrócić kolejkę w oczekiwaniu na rozstrzygnięcia sądowe dla mieszkańców nie tylko Czeladzi, ale także całego powiatu. I za to wszystko, dzisiaj podczas uroczystego otwarcia, mogłem jako burmistrz miasta, podziękować wszystkim decydentom, którzy doprowadzili do utworzenie w Czeladzi sądu - skomentował burmistrz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec.
fot. Ministerstwo Sprawiedliwości