Ruszyły wypłaty 14. emerytur

Csm banknotes g41b996705 1920 e7cdc6e4f3

Redakcja

25 sierpnia, 2022

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali dziś czternaste emerytury. Świadczenie przyznawane jest z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób.

Czternasta emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Świadczenie przyznawane jest z urzędu, klient nie musi składać żadnych dokumentów, wniosków o „14 emeryturę”. Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę. Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. W terminie 25 sierpnia wypłatę otrzymało 1,6 mln emerytów i rencistów z ZUS na kwotę 2 mld zł – informuje Beata Kopczyńska z ZUSu. 

W sumie w ramach trzynastki i czternastki emeryci w tym roku otrzymają łącznie 2676,88 zł brutto. W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają "czternastkę" w październiku.

"Czternastka" będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszego spotkania z seniorami w Siennicy mówił: 13 emerytura i 14 emerytura, która już niedługo trafi na państwa konta, mają służyć poprawie życia seniorów. Cieszę się, że pamiętamy o tych, którzy budowali Polskę w trudnych i smutnych czasach. (...) Nasze inwestycje mają tworzyć lepszą przestrzeń do życia dla Was, dla emerytów, ale także dla Waszych bliskich, żeby oni byli blisko Was. Dzisiaj sednem naszej polityki jest zmienianie Waszego życia poprzez wszystkie te programy.

powiązane artykuły:

Pexels matthias zomer 339620
Lokalne 27 sierpnia, 2022

Pomoc w codziennych czynnościach, takich jak np. wyjście po zakupy, wizyta u lekarza, spacer z psem

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3