Łazy pomagają seniorom

Pexels matthias zomer 339620

Redakcja

27 sierpnia, 2022

Pomoc w codziennych czynnościach, takich jak np. wyjście po zakupy, wizyta u lekarza, spacer z psem czy możliwość korzystania ze specjalnych opasek ratunkowych – to główne założenia programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, który realizowany jest w gminie Łazy i potrwa do końca 2022 roku. Środki na ten cel to ponad 616 000 złotych i pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Szczególnie w czasie pandemii zauważyliśmy z jakimi trudnościami zmagają się nie na co dzień seniorzy. Czasem samo pójście po zakupy czy do lekarza to dla nich nie lada wzywanie. Program "Korpus Wsparcia Seniorów" w gminie Łazy powstał właśnie po to by ich w tym wesprzeć.

Korpus składa się z dwóch modułów – mówi Agnieszka Mucha, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach. - Pierwszy moduł to wsparcie pracownika socjalnego dla seniorów w czynnościach dnia codziennego. To towarzyszenie w spacerach, wyprowadzaniu psa, pomoc w robieniu zakupów, zakupie i dostarczaniu gorącego posiłku, wizyt u lekarzy czy załatwianiu spraw urzędowych. Obecnie z tej pomocy już korzysta dziewięciu seniorów z naszej gminy, lista może w każdej chwili zostać poszerzona – dodaje dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach.

Drugi moduł pomocy dla seniorów w gminie Łazy ma poprawić bezpieczeństwo osób starszych i ułatwić samodzielne funkcjonowanie w miejscu zamieszkania. Zakłada on dystrybucję tzw. opasek bezpieczeństwa i opiekę na odległość. Seniorzy będą mogli liczyć na opiekę zdalną przez centrum teleopieki. Do programu chce przystąpić 420 osób.  Opaska bezpieczeństwa pozwala osobom starszym wysłać sygnał SOS do centrum pomocy, które zajmie się koordynacją dalszych działań. W zależności od modelu opaska może monitorować pracę serca, saturację, temperaturę, wskazywać lokalizację osoby, ewentualny jej upadek oraz umożliwiać odbieranie połączeń z centrum teleopieki.

            

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3