Rozstrzygnięcie plebiscytu „Galeria Artystyczna 2023”. Najwięcej głosów otrzymał Franciszek Pieczka

Galeria Artystyczna miasta Katowice fot UMK

Redakcja

13 czerwca, 2023

„Galeria Artystyczna 2023” to plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy Katowic głosują na osoby zasłużone w dziedzinie kultury i sztuki dla Katowic i regionu wskazane przez instytucje kultury. Wyłoniona postać dołącza do znajdującej się na pl. Grunwaldzkim Galerii Artystycznej miasta Katowice. W tym roku najchętniej głosowano na Erwina Sówkę – 149 głosów, Grzegorza Fitelberga - 275 głosów oraz Franciszka Pieczkę – którego wskazało 426 osób. To właśnie wizerunek Franciszka Pieczki, w formie popiersia zostanie uroczyście odsłonięty w Galerii Artystycznej w pierwszej połowie września, podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

- Plebiscyt stanowi wyraz pamięci i wdzięczności wobec osób, które zasłużyły się Katowicom oraz regionowi. W tym roku najwięcej głosów mieszkańcy oddali na Franciszka Pieczkę, wybitnego aktora filmowego i teatralnego, którego osobowość ukształtowało górnośląskie pochodzenie. Dlatego we wrześniu to właśnie jego popiersie odsłonimy na Placu Grunwaldzkim - powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Galeria Artystyczna to przestrzeń budząca spore zainteresowanie wśród katowiczan. To miejsce żyje w świadomości mieszkańców nie tylko podczas corocznego głosowania, ale przez cały rok, gdyż jest to miejsce, gdzie można odpocząć i poznać historię naszego regionu – dodaje prezydent.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział 1117 mieszkańców, z czego 1010 oddało swój głos za pośrednictwem strony internetowej. Najwięcej głosów - 426 otrzymał Franciszek Pieczka (1928–2022) – polski aktor filmowy i teatralny, Kawaler Orderu Orła Białego. Odtwórca blisko 450 ról dramatycznych i komediowych. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, Janem Jakubem Kolskim czy Kazimierzem Kutzem, u którego zagrał przywódcę górników Huberta Siersza w filmie „Perła w koronie”.

Wśród tegorocznych kandydatów znaleźli się wybitni artyści i twórcy, którzy swoją pracą i talentem przyczynili się do rozwoju kulturalnego Katowic i regionu. Oprócz Franciszka Pieczki, zgłoszeni byli: Urszula Broll, Tadeusz Wincenty Dobrowolski, Grzegorz Fitelberg, Tomasz Jura, Tadeusz Michejda, Jerzy Stanisław Milian, Feliks Netz, Erwin Sówka, Bolesław Szabelski i Andrzej Szewczyk.

Dotychczas uhonorowane osoby w Galerii Artystycznej to m.in.: Krystyna Bochenek, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Stanisław Ligoń, Jan „Kyks” Skrzek, Paweł Steller, Karol Stryja, Wilhelm Szewczyk, Alfred Szklarski, Aleksandra Śląska czy Józef Świder.

powiązane artykuły:

Urząd Miasta Katowice
Lokalne 2 marca, 2023

Plebiscyt „Galeria Artystyczna 2023” ruszył! Mieszkańcy mogą głosować na wybraną postać,

Popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej miasta Katowice fot K Kalkowski
Lokalne 16 września, 2022

W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szcze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3