Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej Katowic

Popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej miasta Katowice fot K Kalkowski

Redakcja

16 września, 2022

W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. W tym roku to postać Krystyny Bochenek dołączyła do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim.

– Urodziny miasta to czas podsumowań i honorowania zasłużonych dla społeczności Katowic. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta nadaliśmy tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice oraz tytuły Zasłużony dla Miasta Katowice. Natomiast dzisiaj oddajemy cześć Krystynie Bochenek. Odsłaniając jej popiersie w Galerii Artystycznej naszego miasta oddajemy hołd jej dorobkowi w dziedzinie kultury, ale przede wszystkim jako osobie otwartej na drugiego człowieka – powiedział prezydent Marcin Krupa.

– To nie pierwszy sposób upamiętnienia tej ważnej dla naszego miasta postaci. Imię Krystyny Bochenek nosi Katowice Instytucja Kultury – Katowice Miasto Ogrodów, mamy również piękny mural z jej wizerunkiem, a od dzisiaj tuż obok Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Jerzego Dudy-Gracza czy Kazimierza Kutza – w Galerii Artystycznej także ma swoje miejsce – dodał prezydent.

Krystyna Bochenek, z domu Neuman, urodziła się w 1953 roku w Stalinogrodzie, bo taką nazwę narzucono Katowicom po śmierci Stalina. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda”, największej w kraju i organizowanej także poza jego granicami imprezy promującej język polski.

Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty „Mamo nie płacz” (1992) – na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą „Różowa wstążka”. Była inicjatorką cyklicznej imprezy „Zjazd Krystyn” - dorocznego zgromadzenia imienniczek, pozwalającego setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać odległe zakątki Polski. Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: „X jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi” oraz „Jak Krystyna z Krystyną”.

Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach). Była inicjatorką uchwały w sprawie ustanowienia przez Senat RP roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. Była senatorem V, VI i VII kadencji (2004–2010) oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 roku. Pochowana na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Autorką popiersia Krystyny Bochenek, która stanęła w Galerii Artystycznej miasta Katowice jest Katarzyna Fober, od 2011 roku pracująca na stanowisku asystentki i wykładowcy w pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in. Teofila Ociepkę, Alfreda Szklarskiego czy Bernarda Krawczyka. W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciły popiersia Kazimierza Kutza i Józefa Świdra.

W przestrzeni Katowic Krystyna Bochenek zostala juz uhonorowana m in muralem przy ul Wojewodzkiej fot UMK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 14.0µg/m3