Rosnące ceny mieszkań - jak długo utrzyma się ten trend?

Artykul

Redakcja

1 lipca 2021

Mogłoby się wydawać, że pandemia sprawi, że ceny mieszkań będą ciągle spadać, tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Mimo że pandemia trwa i sieje spustoszenie na rynku w wielu dziedzinach życia, nic nie wskazuje na to, aby obniżki cen miały w najbliższym czasie wystąpić. Eksperci mówią, że nie tylko nie będzie obniżek, ale także czekają nas spore podwyżki. W pierwszym kwartale 2021 roku obserwujemy wzrost cen aż o 8%.

W ostatnim czasie liczba oddanych do użytku mieszkań gwałtownie wzrosła a oprócz tego poczyniono bardzo dużo kolejnych inwestycji. Można także zaobserwować spory wzrost udzielanych kredytów przez banki, ceny materiałów budowlanych także idą w górę, to wszystko wpływa na kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić za zakup własnego kąta.

Koniec z tanimi mieszkaniami

Miastem, które wzrost cen najbardziej dotknął, jest Wrocław. Ceny w tym mieście urosną jeszcze nawet o 6% w porównaniu z poprzednim rokiem. Wrocławski rynek wtórny zostanie mniej dotknięty przez podwyżki cenowe niż rynek pierwotny. Wystarczy jeden kwartał, aby ceny na rynku pierwotnym wzrosły o około 2%. 

Jednym z najbardziej niedocenianych miast w Polsce jest Łódź. Tam zawsze można było znaleźć dla siebie mieszkanie w bardzo rozsądnej cenie, jednak wygląda na to, że jest to koniec tego okresu. To miasto ma doskonałą lokalizację, co stosunkowo niedawno wiele osób zaczęło dostrzegać w czasie wybuchu pandemii i podczas pracy zdalnej. Na tanie mieszkanie w tym miejscy zatem nie ma co liczyć. Ceny już niemal doganiają pozostałe rynki, a całkiem niedługo, zupełnie się nimi zrównają. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym koszt mieszkania do końca roku wzrośnie o 1,5-2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jeśli chcesz się zdecydować na zakup mieszkania w Łodzi, zdecydowanie powinieneś zrobić to, jak najszybciej. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat, ceny mieszkań używanych wzrosną aż o 13% a nowe 11%.

Dlaczego mieszkania wciąż drożeją?

Do wszelkich analizy, które mają na celu obrazowanie sytuacji na rynku mieszkaniowym, zwykle jest używana średnia cena mieszkań. Ta rzeczywiście od kilku lat nieustannie rośnie, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie wszędzie takie zjawisko ma miejsce. Oczywiście są miasta, które bardzo ucierpią pod tym względem, jednak sytuacja nie będzie aż tak tragiczna. Wzrost średniej ceny mieszkań w dużej mierze zawdzięczany deweloperom, którzy chcąc zdobyć klientów wśród zamożnej części społeczeństwa, budują luksusowe apartamenty w centrum największym miast, wykończone w wysokim standardzie.

Takie zjawisko miało miejsce w Krakowie, gdzie wzrost średniej ceny mieszkań zawdzięczamy dużej liczbie nowych luksusowych apartamentów, które w swojej ofercie umieścili deweloperzy. Ma to szczególnie wielki wpływ na mniejsze rynki, na których nawet luksusowa pojedyncza inwestycja będzie miała ogromny wpływ na średnią. Mieszkania w segmencie popularnym również drożeją, tutaj winne są podwyżki cen materiałów budowlanych oraz tak zwanej robocizny. Jednak największy wpływ na te ceny mają prawdopodobnie podwyżki cen działek, które przecież mają nawet kilkunastoprocentowy wpływ na cenę za metr kwadratowy danego lokum. Eksperci przewidują jednak, że koszt budowy nie będzie już tak gwałtownie rósł, jak w latach 2018-2019.

Jeśli planujesz zakup nowego lokum, najlepsze mieszkania we Wrocławiu znajdziesz na portalu obido

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.6µg/m3 PM2.5: 8.3µg/m3