Rezerwat przyrody Segiet otwiera się na psy

Rezerwat segiet

Redakcja

29 listopada 2023

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wprowadziła zmianę do planu ochrony obowiązującego na tym chronionym obszarze, zgodnie z którą od teraz do obiektu można wprowadzić czworonogi. To wyjątkowa sytuacja, gdyż jest to pierwszy rezerwat przyrody w województwie śląskim, do którego na spacer będzie można wybrać się ze swoim pupilem, nie naruszając przepisów obowiązujących w rezerwatach.

Rezerwat położony jest w pobliżu dużych aglomeracji miejskich, w sąsiedztwie zabudowań miast Bytom i Tarnowskie Góry. Ta lokalizacja rezerwatu wpływa silnie na presję turystyczną. Dopuszczenie możliwości wejścia do tego obiektu z psem uwzględnia społeczny aspekt jego powołania i znaczenia jako miejsca odpoczynku okolicznych mieszkańców.

- W trakcie przeprowadzonych przez nas licznych oględzin rezerwatu Segiet, głównie podczas prac nad jego poszerzeniem, które nastąpiło na początku roku, obserwowaliśmy duże zainteresowanie społeczne wykorzystania tego miejsca do spacerów z psem. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zmianie planu ochrony, aby umożliwić wprowadzenie pupili na teren rezerwatu, nie naruszając tym samym obowiązujących przepisów - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

W celu zachowania porządku na terenie rezerwatu, dzięki uprzejmości Urzędów Miast Tarnowskie Góry oraz Bytom i w ramach dobrej współpracy w zakresie ochrony tego obszaru, przy wejściach do rezerwatu ustawione zostaną kosze, do których będzie można wyrzucać nieczystości po psach. Należy również pamiętać o tym, że pupila na terenach leśnych zawsze należy prowadzić na smyczy.

Po rezerwacie przyrody można spacerować tylko po wyznaczonych do tego szlakach – w rezerwacie Segiet jest to niebieski szlak turystyczny będący częścią szlaku Powstańców Śląskich, szlak prowadzący w kierunku Bobrownik Śląskich, biegnący od szlaku niebieskiego w kierunku Hałdy popłuczkowej i tzw. „Banka”. Spacer w terenie ułatwią nowe tablice informacyjne zlokalizowane przy wejściach do rezerwatu, na których znajduje się mapa z wytyczonymi szlakami i zasady zachowania ujęte w formie czytelnych piktogramów. W rezerwatach, w tym również i w Segiecie, nie można też zrywać żadnych roślin czy zbierać grzybów.

Zakaz wprowadzania psów – z czego wynika?

Ustawa o ochronie przyrody wprowadza szereg zakazów obowiązujących na terenie rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest zakaz wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną (art. 15 ust. 1 pkt 16 ustawy o ochronie przyrody). Zakaz ten ma swoje uzasadnienie przyrodnicze. Psu może być ciężko nakazać zachowania niezbędnej w rezerwacie ciszy. Tym samym psy mogą płoszyć i niepokoić dzikie zwierzęta, a także co gorsze - pozostawiają po sobie na bardzo długi czas zwierzęcy zapach, który wpływa na zachowanie innych zwierząt – głównie ssaków powodując ich stres w obawie przed drapieżnictwem lub obroną terytorium. Jest to szczególnie niekorzystne w rezerwatach górskich, gdzie występują duże drapieżniki tj. wilki, rysie czy niedźwiedzie.



powiązane artykuły:

Kochanowicki Grąd 6
Lokalne 9 listopada 2023

Będzie to 66. rezerwat przyrody na terenie województwa śląskiego. Powstanie w gminie Kochanowice

Sprzątanie rezerwatu przyrody
Lokalne 22 marca 2023

Koza, wąż i „las w szkle”- to nie nowe gatunki chronione ani osobliwości przyrodnicze odk

Monitoring jaskini 3
Lokalne 21 listopada 2023

Ukryta przez przyrodników z RDOŚ Katowice kamera w jednej z jaskiń w rezerwacie przyrody

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.1µg/m3