Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec zmierza ku końcowi. Miłośnicy postidustrialu-szykujcie się, to trzeba zobaczyć!

D4 N 7640 kopia

Redakcja

29 września, 2023

W położonym na granicy Łagiewnik i Szombierek zabytkowym zespole urbanistyczno-architektonicznym Kolonia Zgorzelec, trwają zaawansowane prace rewitalizacyjne. Po straszących do niedawana pustostanach nie ma już śladu. Miłośnicy postidustrialu - szykujcie się, bo to trzeba zobaczyć!

Łącznie remontowanych jest 14 pustostanów. W dużej części budynki zostały podniesione z całkowitej ruiny. Nieużytkowane familoki wymagały wymiany stropów, dachów, kominów oraz rektyfikacji, czyli prostowania. Prace w części budynków są już ukończone, a efekty prac można zobaczyć w budynkach pod nr 16, 32, 27, 28. Na ukończeniu są też prace w budynkach nr: 10, 11, 12, 13, 14, w budynkach: 7, 24, 25, 35 wciąż trwają prace konstrukcyjne.

Drugie życie dostanie też budynek dawnej piekarni i pralni przy Kolonii Zgorzelec 31. Trwa procedura związana ze zmianą dokumentacji projektowej, która jest niezbędna, by nadać budynkowi funkcje mieszkalne. Na remont tego budynku planowane jest pozyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Na osiedlu trwają także intensywne prace polegające na zagospodarowaniu terenów wokół budynków. Koncepcję nadania nowego oblicza pustym i zapomnianym dotąd obszarom pomiędzy kamienicami, opracowało Studio Projektowe Adriana Gajdy.

- To bardzo specyficzne osiedle, na wskroś śląskie. Ta przestrzeń i jej klimat są mi bliskie, bo jako dzieciak biegałem po „placu” w Bobrku pomiędzy familokami, w których mieszkali moi rodzice i dziadkowie. Kolonię Zgorzelec znam od dawna, zapuszczałem się tam w dzieciństwie - była po drugiej stronie hałdy - opowiada Adrian Gajda, projektant, właściciel Studia Projektowego.

W ramach inwestycji wykonawca buduje m.in. plac sportowy, nowe chodniki. Całości dopełnią elementy małej architektury oraz nasadzenia zieleni. Teren zostanie oświetlony i znikną bariery architektoniczne. W centralnej części osiedla stanie tablica informacyjna o historii osiedla, która swoim kształtem nawiązywać będzie do klopsztangi, czyli trzepaka - swego czasu nieodłącznego elementu śląskich placów.

- Element ten jest głęboko zakorzeniony w śląskiej rzeczywistości oraz tradycji. Wykorzystamy go jako pamiątkę - mówi Adrian Gajda.

Zakończyły się też prace w budynkach wspólnot mieszkaniowych w Kolonii Zgorzelec. Liderem projektu związanego z remontem 10 budynków sześciu wspólnot mieszkaniowych jest spółka ZBM-Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Całościowy koszt realizacji obu przedsięwzięć to ponad 36 mln zł.

powiązane artykuły:

DJI 0509
Lokalne 24 września, 2023

Bytomianie mogą już głosować na projekty, które znalazły się w tegorocznej edycji Budżetu Obywate

Microsoft Teams image 192
Lokalne 19 września, 2023

Od najbliższej soboty (23 września) uruchomiona zostanie nowa metrolinia M21. Połączy Mikołów z B

Słupki
Lokalne 15 września, 2023

Po przebudowie i oficjalnym otwarciu "nowej" ul. Dworcowej w Bytomiu, na kierowców będą czekać wa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.2µg/m3 PM2.5: 25.3µg/m3