Ważne zmiany w ruchu na ul. Dworcowej w Bytomiu

Słupki

Redakcja

15 września, 2023

Po przebudowie i oficjalnym otwarciu "nowej" ul. Dworcowej w Bytomiu, na kierowców będą czekać ważne zmiany. Zainstalowany został system pneumatycznych słupków. Nowe zasady będą obowiązywać od 16 października.

Ulica Dworcowa po przebudowie stała się małą wizytówką miasta. Docelowo ma spełniać rolę deptaku z ograniczoną liczbą pojazdów.

Od 16 października zmienią się zasady korzystania z ulicy Dworcowej. Będzie ulicą jednokierunkową, a wjazd samochodem - zarówno w stronę pl. Wolskiego i pl. Kościuszki - będzie możliwy wyłącznie od strony ulicy Moniuszki. Rowerzyści, użytkownicy hulajnóg czy deskorolek będą mogli jak do tej pory poruszać się ul. Dworcową w obu kierunkach.

Pneumatyczne słupki będą ograniczały wjazd na ulicę. - Dzięki systemowi detekcji tablic rejestracyjnych, posiadający identyfikatory mieszkańcy, osoby posiadające zaświadczenia, pojazdy służb ratunkowych i miejskich będą mogły wjechać na ul. Dworcową i z niej wyjechać bez przeszkód. Oprócz tego, dzięki zainstalowaniu interkomu osoby nieposiadające stosownych zaświadczeń - m.in. kierowcy taksówek, pojazdów służb technicznych będą mogli skontaktować się z operatorem systemu, aby uzyskać zgodę na wjazd na ul. Dworcową - informuje urząd.

Na ulicę Dworcową będą mogli wjechać mieszkańcy tej ulicy, a także użytkownicy garaży lub miejsca postojowego położonego na terenie znajdujących się tam nieruchomości na podstawie identyfikatora. Identyfikator umożliwi wjazd na ulicę i dojazd do posesji, garażu lub miejsca postojowego bez prawa postoju w strefie objętej zakazem.

- Na ulicę Dworcową będą mogły także wjechać samochody zaopatrzenia do 3,5 t w godzinach od 6:00 do 10:30, jednak maksymalny czas postoju, podczas którego możliwy będzie rozładunek lub załadunek towaru, będzie wynosić 20 minut. Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie zrealizować dostaw w tych godzinach - indywidualnie uzgodnią zasady dostaw z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów - dodaje miasto.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów zaprojektuje także kopertę od strony ul. Moniuszki oraz przeanalizuje możliwość zaprojektowania koperty w rejonie pl. Kościuszki i ul. Katowickiej dla kurierów i dostawców.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.8µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3