Czy warto kupić własne mieszkanie na Śląsku?

Czy warto kupic mieszkanie na slasku

Redakcja

15 września 2023

Zakup własnego mieszkania jest marzeniem wielu młodych osób, które chcą się usamodzielnić. Zaoszczędzenie wymaganej kwoty potrzebnej do sfinalizowania transakcji bywa jednak w wielu przypadkach niemożliwe do realizacji w krótkim czasie. Częstym wyborem jest więc zakup nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego oferowanego przez banki. Czy to się opłaca? Podpowiadamy.

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?

Śląsk jest malowniczym i ciekawym regionem położonym w południowej części Polski. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób wybiera to miejsce i kupuje mieszkanie lub dom. Bardzo często wybór pada np. na Bytom, czyli miasto pełne zieleni i klimatycznych uliczek. Poszukując nieruchomości dla siebie i swojej rodziny warto jednak pamiętać o cenach. Te w zależności od części miasta mogą być różne. Wybierając lokale w ścisłym centrum, należy liczyć się z wyższymi cenami za m2. Zyskuje się jednak znacznie lepszą komunikację i dostępność do wielu udogodnień. Ceny mieszkań spadają wraz z oddalaniem się od centrum. Osoby decydujące się na wybór Bytomia jako przyszłego miejsca zamieszkania mogą zapoznać się z informacjami dotyczącymi finansowania zakupu mieszkania na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/bytom.

Brak gotówki? Skorzystaj z kredytu hipotecznego

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osoby, która planuje nabyć nieruchomość w Bytomiu, jest jej zakup za własne pieniądze. Uwzględniając jednak ceny mieszkań na polskim rynku i zarobki, jest to możliwe w przypadku nielicznych osób. Dużym plusem jest natomiast możliwość wsparcia finansowego ze strony banku. Dostępne rozwiązania to:

  • kredyt hipoteczny z zabezpieczeniem w postaci kupowanej nieruchomości,
  • pożyczka hipoteczna pod zastaw innej nieruchomości,
  • kredyt gotówkowy będący uzupełnieniem brakującej kwoty wymaganej do zakupu.

Spośród wymienionych opcji kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, na jakie może zdecydować się klient banku. Cechuje go przede wszystkim duża dostępność w różnych bankach. Chcąc uzyskać jak najlepsze warunki kredytu hipotecznego, należy natomiast pamiętać o zgromadzeniu kapitału początkowego. Najkorzystniejsze będzie zebranie wkładu własnego na poziomie 20% od ceny nieruchomości, którą planuje się zakupić. Niektóre banki proponują natomiast oferty, gdzie możliwa jest wpłata mniejszego wkładu. Wówczas jest to zwykle 10%.

Rodzaj oprocentowania kredytów hipotecznych na zakup mieszkania

Przed wyborem oferty konkretnego banku, warto złożyć stosowne wnioski, do więcej niż jednego podmiotu. W ten sposób można otrzymać wstępne kalkulacje z kilku placówek, co daje możliwość wyboru najkorzystniejszej opcji. Banki udzielają kredytów z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, a tym, co wyróżnia poszczególne oferty, jest wysokość marży. Podmiot pobiera ją za udzielenie zobowiązania. Analizując ten wskaźnik, można dokładnie prześledzić, który z banków oferuje najkorzystniejszą ofertę. Często, spełniając również określone warunki, jakie stawiają poszczególne banki, można liczyć na znacznie korzystniejsze propozycje. Przykładem może być np. wysokość wynagrodzenia wpływającego na konto bankowe. Warto także dodać, że małżeństwa są w znacznie korzystniejszej sytuacji, gdyż mają możliwość wykazania dwóch wynagrodzeń wpływających na konto bankowe.

Stałe oprocentowanie kredytu oznacza, że przez cały okres zobowiązania występuje jedna stawka ustalana w momencie podpisywania dokumentów. Jest to bezpieczne rozwiązanie, kiedy stopy procentowe drastycznie wzrastają. Wówczas kredytobiorca nie musi obawiać się, że wysokość raty kredytu będzie się zwiększała.

Drugą opcją, na którą mogą zdecydować się kredytobiorcy, jest oprocentowanie zmienne obliczane na podstawie WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Przez wielu jest ono uznawane za bardzo korzystne. W przypadku kiedy Rada Polityki Pieniężnej dokonuje zmian, przez które WIBOR 3M oraz WIBOR 6M maleją, rata kredytu również ulega zmianie na niższą. Różnica pomiędzy wskaźnikami polega na okresie ich uwzględniania przez banki. WIBOR 3M odświeżany jest co 3 miesiące, natomiast 6M co pół roku.

Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty bankowe?

Podejmując decyzję związaną z wyborem kredytu hipotecznego w banku, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim czas, na jaki zaciągane jest zobowiązanie. Ten ma bezpośredni związek z wysokością comiesięcznej raty. Nie należy zapominać o oprocentowaniu oraz RRSO, czyli rzeczywistej stopie rocznego oprocentowania. Decydując się na kredyt hipoteczny, warto uwzględnić także wysokość marży banku. Co ciekawe, tę można negocjować, wybierając np. dodatkowe produkty finansowe oferowane przez placówkę. Należy również przyjrzeć się dokładnie swoim finansom oraz temu, jak wysokość raty wpłynie na comiesięczny budżet domowy. Warto unikać sytuacji, w której po odjęciu wydatków stałych oraz miesięcznej raty kredytu na koncie pozostaje niewiele środków. W takim przypadku, w razie sytuacji losowej np. drogiej naprawy samochodu, może dojść do sytuacji, w której w budżecie domowym braknie środków na życie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3